Dlaczego browary warzą portery bałtyckie [Baltic Porter Day 2022]

Święto Porteru Bałtyckiego na stałe zadomowiło się w świadomości konsumentów piwa. Co roku obchodzone jest w trzecią sobotę stycznia. Jak podaje Marcin Chmielarz – pomysłodawca święta, w 2021 roku, 20 na 82 (prawie 25%) portery bałtyckie pojawiły się w okolicach Baltic Porter Day. Liczby robią wrażenie, ale ten styl bardzo pasuje do zimy. Jest rozgrzewający, likierowy, degustacyjny, może być w wersji imperialnej, z dodatkami, leżakowany w beczkach. Postanowiłem zapytać się przedstawicieli krajowych i zagranicznych browarów, dlaczego warzą akurat ten styl piwa na ten okres czasu i czy ma może specjalne miejsce w portfolio browaru. Zapraszam do lektury, w szczególności polecam otworzyć piwo jednego z browarów, z którymi porozmawiałem.

Kamila Asztemborska (Browar Maryensztadt):

Baltic Porter Day to wydarzenie mające niesamowity wpływ na popularyzację tego stylu. Trzeba pogratulować Marcinowi Chmielarzowi, bo to wielki sukces i jego zasługa, że z roku na rok do wydarzenia włącza się coraz więcej browarów i multitapów nie tylko w Polsce, ale również poza granicami. To pokazuje, że wydarzenie ma ogromny potencjał, a my każdego roku chętnie bierzemy udział zarówno jako browar, przygotowując premierowe piwo, jak i restauracja w Warszawie, gdzie oprócz porterów na kranach, kuchnia przyrządza specjalne danie z udziałem naszego piwowarskiego skarbu.

Do Baltic Porter Day przygotowujemy się zawsze z długim wyprzedzeniem. W tym roku postawiliśmy na wymrażanego Imperialnego Portera Bałtyckiego, który dodatkowo leżakował w beczce po Woodford Bourbon, zatem przygotowania zaczęliśmy już w 2020 r. W zasadzie na każdą edycję warzymy specjalnego Portera Bałtyckiego, jak chociażby Projekt 30#1, Gwiazda Północy czyli Imperialny Porter Bałtycki z wędzoną śliwką i suszoną figą, czy leżakowany w beczce po Heaven Hill Bourbon z serii Projekt Barrel Aged. Oczywiście mamy też w swojej ofercie klasycznego Portera Bałtyckiego, który jest w regularnej produkcji, będzie on dostępny już od tego tygodnia m.in. w sklepach Lidl, właśnie z okazji Święta Porteru Bałtyckiego. Na podsumowanie zachęcamy do celebrowania w samotności bądź w większym gronie, w multitapie czy w domowym zaciszu, ważne że ze szklaneczką Piwowarskiego Skarbu Polski!

Marcin Ostajewski (Browar Fortuna):

Komes Porter Bałtycki to jeden z „flagowców” browaru, piwo od lat ciepło przyjmowane przez konsumentów oraz nagradzane na międzynarodowych konkursach i regularnie eksportowane. Oprócz wersji podstawowej leżakowaliśmy go już z płatkami opiekanej dębiny czy płatkami z beczki po Sherry Oloroso, w zeszłym roku świat ujrzała edycja wymrażana, leżakująca w beczkach po whisky. O wprowadzeniu wersji z płatkami z beczki po bourbonie myśleliśmy od dawna, bo nuty tego destylatu pięknie wkomponowują się w profil wyleżakowanego porteru. Baltic Porter Day to z kolei idealna okazja na premierę nowego piwa w tym stylu. Znam się z Marcinem Chmielarzem nawet dłużej niż pracuję w branży, więc także osobiście kibicuję jego inicjatywie. W końcu im głośniej o Baltic Porter Day zagranicą, tym głośniej o polskim piwowarstwie w ogóle, bo jesteśmy jako kraj bardzo dobrzy w te klocki.

Browar Fortuna umieścił nawet specjalną informację na ten temat na kontrze piwa Porter Bałtycki Bourbon Oak.

Krzysztof Cyronek (założyciel Browaru Otwarte Bramy w Pruszkowie):

Już na samym starcie mojego browaru miałem w planach uwarzenie Porteru bałtyckiego. Baltic Porter Day jest wyjątkowym świętem, z roku na rok coraz więcej browarów z Polski jak i z całego świata warzy porter na ten dzień. W całym raku nie ma lepszego dnia na premierę tego piwa. Pierwszy porter bałtycki miał pojawić się u nas na kranach już w zeszłym roku jednak z przyczyn pandemicznych musieliśmy zrezygnować z tego pomysłu. Nasz porter uwarzyliśmy w kooperacji z Marcinem Masonem Chmielarzem, głównym pomysłodawcą święta oraz znanym miłośnikiem tego stylu. Do naszego Porteru podeszliśmy bardzo klasycznie, jest to delikatne jak na ten styl piwo, 19 Plato. Łączy się to z naszą ideologia warzenia piwa czyli piwa sesyjne. O ile możemy tak nazwać piwo które ma 7.5% alk. Porter bałtycki planujemy warzyć tylko raz w roku właśnie na Baltic Porter Day.

Artur Jakubiak (Browar NOOK):

Wonderland uwarzony na tegoroczny Baltic Porter Day to drugie piwo w tym stylu w naszej ofercie. Pierwszym piwem był Baltic Pina Colada do którego dodaliśmy ananasy, kokosa oraz dwie pasujące do tych owoców odmiany chmielu HBC 472 oraz Sabro. Było to niekonwencjonalne podejście do takiego stylu, natomiast w tym wypadku jest zupełnie inaczej. Wonderland to efekt kooperacji ze słodownią Viking Malt. Do uwarzenia tego piwa specjalnie na nasze życzenie wszystkie słody specjalne oraz podstawowe zostały poddane procesowi wędzenia drewnem drzewa wiśniowego, co wpłynęło bardzo ciekawie na to piwo, a po przelaniu do szklanki w bardzo fajny sposób ono ewoluuje w momencie jego ogrzewania się.

O tym piwie myśleliśmy już dłuższy czas i finalny efekt nas bardzo zadowolił, dlatego myślimy, że jest to początek serii piw do których wykorzystamy słody wędzone różnymi rodzajami drewna. Porter Bałtycki to wyjątkowy styl, który daje dużo możliwości, dlatego postanowiliśmy przygotować wyjątkowe wariacje na jego temat.

Mateusz Puślecki (Browar Zamkowy Cieszyn):

Porter Bałtycki, który miał swoją premierę podczas gali 175-lecia Browaru (parę tygodni przed Baltic Porter Day), ma wymiar ponadczasowy. Łączy to, co było, to co jest i to o będzie. Można powiedzieć, że powstał m.in. na ten jubileusz, bo projekt Cieszyn Barrel Aged, czyli piw leżakowanych w drewnianych beczkach, był planowany w Cieszynie od kilku lat. Zresztą pierwsza wersja porteru Barrel Aged była wypuszczona na rynek w 2019 roku. Obecna nosi ten sam numer receptury – XXX, ale z adnotacją rozlewu w 2021 roku. Różni się także pochodzeniem beczki. Jak wspomniałeś, bo na 170-lecie, Browar wypuścił wersję Porteru Jubileuszowego, który leżakował 18 miesięcy z dodatkiem polskich suszonych śliwek oraz wiórków dębowych z beczek po whisky. Bazą każdego z piw jest nasz Porter Bałtycki, zwany także Porterem Cieszyńskim. A w ogóle tradycje warzenia tego stylu w Cieszynie sięgają przełomu XIX i XX wieku. Niestety z różnych powodów, o których dziś nie wiemy, w pewnym momencie zaprzestano jego produkcji, więc ten współczesny z pewnością różni się od pierwowzoru. Nie zmienia to faktu, że ma swoich wiernych fanów i jest to najmocniejsze piwo w naszej stałej ofercie. Chyba możemy się pochwalić, że jest hitem sprzedażowym. Podsumowując. Porter bałtycki to zdecydowanie jeden z naszych ulubionych stylów i oczko w głowie głównego piwowara Dominika Szczodrego. Lubi z nim eksperymentować, więc niewykluczone, że niebawem powstanie kolejny wariant. Kolejnym wyrazem naszych eksperymentów z porterem bałtyckim jest przygotowana na jego podstawie okowita.

Portery bałtyckie w tym okresie, co roku w kilku odsłonach przygotowuje też Browar Stu Mostów z Wrocławia i zawsze jak mówią, organizują coś „wokół”. Tym razem poza kilkoma porterowymi premierami odbędą się też specjalne wydarzenia i oferta gastronomiczna w dwóch lokalach we Wrocławiu.

Jak co roku specjalne piwa przygotowały też Browar PINTA (Imperator Bałtycki, Portermass) oraz Browar Nepomucen, który przygotował piwo Forest Sea:

Uwarzyliśmy specjalnie porter na to święto, ponieważ uważamy, że to wspaniały i tradycyjnie warzony w Polsce styl piwa. Zrobiliśmy to, w czym się specjalizujemy i w czym się czujemy dobrze, czyli piwa z igliwiem. Nasze piwo to porter bałtycki 30 Plato i 12% alkoholu właśnie z igliwiem.

Baltic Porter Day z roku na rok, obchodzony jest coraz szerzej także poza granicami Polski, co powinno nas bardzo cieszyć, że staje się globalną marką. Szczególnie fajnie, że zdobywa coraz większą renomę w państwach basenu Morza Bałtyckiego, bo mówimy przecież o piwie już w samej nazwie odnoszącym się do całego regionu. Udało mi się skontaktować z przedstawicielami zagranicznych browarów, które również postanowiły na uczynne uczestnictwo w Baltic Porter Day 2022.

Dry and Bitter Brewing Company (Dania):

W tym roku na Dzień Porteru Bałtyckiego przygotowaliśmy imperialnego portera Mirror Me, który był chmielony na zimno odmianami Simcoe i Equanot. To pierwszy raz kiedy porter był uwarzony specjalnie na ten dzień w naszym browarze. A, że wszyscy kojarzą nas z dobrze nachmielonymi piwami, postanowiliśmy podkręcić ten porter właśnie w ten sposób.

Jako browar, który jest znany z piw reprezentujących kategorię IPA, staramy się również warzyć i prezentować kolejne style piwne. Mamy na swoim koncie kilkanaście ciemnych piw, posiadamy serie piw pod szyldem Undulate, w której również pojawiły się portery bałtyckie.

Staramy się prezentować te piwa na festiwalach, szeroko rozumianych tastingach, itp by zachęcić więcej osób do picia piw ciemnych ale też wyjść z kategorii imperialnego stoutu jako dominującego świat ciemnego piwa.

Peeter Keek (współzałożyciel estońskiego Põhjala Brewery):

Põhjala’s very first brew was a Baltic Porter and we love the style ever since. We know that Baltic Porter Day is founded and widely celebrated in Poland, we wanted to introduce the celebration in Estonia and some other markets across Europe.
I think polish and estonian breweries make best porters in the world and therefor is logical we also promote the style that has strong influence on both of our beer cultures.

Browar Pohjala przygotował również specjalną grafikę informacyjną na temat tegorocznego stylu:

Specjalne portery bałtyckie przygotowywane są również po drugiej stronie oceanu, między innymi w Warped Wing Brewing Company w Dayton, Ohio, który przygotował trzy warianty, leżakowane przez dwa lata w następujących beczkach: Applejack Whiskey, Rye Whiskey, Bourbon.

Traditionally, we brew our Baltic Porter every year to commemorate our brewery anniversary which is in January. The bottle copy really tells the story on the inspiration for the brand/label art „In 1850, impassioned artisans created stunning hand-carved chairs at the Stomps-Burkhardt Company in Dayton. Many of these prized pieces featured ornate faces based on Greek and Roman mythology. These chairs are now highly sought after by collectors. Today, craft beer aficionados have something to add to their own collections. Barrel Aged Baltic Porter. Smell a bouquet of roasted coffee with a mild caramel sweetness. Tast dark malt flavors, roasted coffee, chocolate and vanilla complimented by hints of toffee and bready notes. Now ease back. Close your eyes. Embrace the past. Then savor the present.”

Jedna myśl na temat “Dlaczego browary warzą portery bałtyckie [Baltic Porter Day 2022]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s