Dlaczego to samo piwo smakuje inaczej w różnych miejscach

Spróbowaliście piwa, tak wam ono posmakowało, że postanowiliście kupić je jeszcze raz po jakimś czasie, jednak to już nie było to samo, dlaczego tak się stało? Przygotowałem na ten temat kilka słów.

Piwo można kupić w butelce, puszce, z beczki (petainera/kega) lub z tanka. Każdy z tych rodzajów przechowywania może mieć wpływ na smak piwa. Każde z nich może smakować inaczej, wpływ na to mogą mieć takie czynniki jak wiek piwa, temperatura podania, transport, przechowywanie czy sposób podania.

Wiek piwa

Wiek piwa jest jednym z podstawowych czynników dlaczego piwo może smakować inaczej, im świeższe tym więcej aromatów, co zauważalne szczególnie przy jasnych piwach, o intensywnych aromatach. Z czasem stają się one coraz bledsze w smaku. Ugładzenie dobrze sprawa się przy ciemniejszych, bardziej alkoholowych piwach. W ciągu nawet jednego miesiąca takie piwo może zmienić się nie do poznania (szczególnie jeśli chodzi o jasne i lekkie piwa). Negatywny wpływ może mieć również utlenienie.

Piwo w butelce, w przypadku krajowych piw rzemieślniczych ma maksymalnie 6-9 miesięczny termin przydatności do spożycia od momentu wyprodukowania, w przypadku braku pasteryzacji może mieć ono 3 miesiące, a nawet 1 miesiąc. Przy piwach z większych browarów termin przekraczać może nawet rok i więcej. Nie mówię tu o piwach wysokoalkoholowych, bo przy nich należy wziąć pod uwagę inne kryteria (na przykład leżakowane portery bałtyckie).

Piwo w puszcze, która w porównaniu do butelki lepiej utrzymuje świeżość piwa i ogranicza wpływ czynników zewnętrznych to z racji na koszt, jak na razie domena największych browarów.

Piwo z kranu, czyli nalewane z popularnego kega lub petainera, które dostępne jest w lokalach, w przypadku polskich piw rzemieślniczych ma najczęściej 1-3 miesięczny termin przydatności. Jeśli chodzi o piwa  z browarów regionalnych i koncernowych ten termin jest odpowiednio dłuższy, nawet do 6 miesięcy czy 1 roku. Jak uchronić się przed starym piwem w lokalu? Im więcej kranów tym większe prawdopodobieństwo, że konkretne piwo dłużej jest tam podłączone, 3 do 7 dni to powinien być optymalny czas. Wskazówką jest również liczba osób, które pojawiają się w danym lokalu. Im więcej tym szybciej powinno zostać sprzedane i tym większa rotacja.

Sposób przechowywania

Kolejnym czynnikiem jest sposób przechowywania. Lodówki i chłodnie w magazynach, lokalach i sklepach nie są przypadkowo, nie chodzi tylko o to, że ludzie chcą od razu schłodzone piwo, ale o to, że to właśnie przechowywanie w niskich temperaturach pozwala dłużej utrzymać świeżość piwa. Istotny jest również wpływ promieni słonecznych, które również negatywnie wpływają na jakość piwa, przeźroczysta czy zielona butelka nie da takiej ochrony jak brązowa, choć i ta ostatnia przy dłuższym poddaniu wpływowi promieniom słonecznym również będzie miała negatywny wpływ na smak. Szczególnie jest to widoczne przy zielonych butelkach po wystawieniu na słońce pojawia się charakterystyczny zielony ziołowy aromat.

Niestałość warek

Bardzo lubię stwierdzenie, że piwo rzemieślnicze powstaje tam gdzie nauka łączy się ze sztuką. Browary niejednokrotnie eksperymentują, z warki na warkę zmieniają skład konkretnego piwa, to może wpływać na zmianę jego smaku. Inaczej może smakować również piwo, które rozlewane jest z dołu zbiornika, a jeszcze inaczej z jego góry. Na zmianę smaku wpływać mogą również ewentualne wady na etapie produkcyjnym, jak niedokończona fermentacja, wadliwie działająca instalacja, zakażenie bakteryjne czy rozlew zbyt młodego piwa, przez co można wyczuć w piwie takie popularne wady jak diacetyl, DMS, mokry karton, siarkowodór czy aldehyd octowy. Może być też tak, że piwo za każdym razem gdy jest uwarzone to jest wadliwe lub niesmaczne, to już ewidentna wina niewłaściwego procesu produkcyjnego. Zdarzają się nawet sytuacje, że browar sam świadom jest wad, które wynikły i utylizuje piwo, a gdy wady objawią się gdy jest ono już w sprzedaży, to ściąga je z rynku.

Miejsce degustacji

Miejsce i sytuacja, w których piwo jest pite również mają istotne znaczenie, inaczej będzie odbierane w pełnym ludzi miejscu, inaczej przy indywidualnej degustacji. Często przy degustacji w grupie jest wiele innych bodźców zewnętrznych i tak mocno nie koncentrujemy się na samym piwie, wszak jest ono napojem społecznym. Istotną kwestią są też zapachy unoszące się w danym miejscu, zupełnie inny odbiór będzie w odizolowanym miejscu, a inny przy otwartej kuchni, gdzie wszędzie czuć gorący tłuszcz. Uwzględnić należy również instalacje w lokalu, czy jest ona odpowiednio często czyszczona oraz szkło, w którym piwo jest podawane, czy jest ono czyste, przepłukane, czy ma zacieki, to również wpływać będzie na smak piwa. Ważną rolę odgrywać będzie też nastawienie, bo inaczej smakować będzie też piwo pite zaraz przy browarze czy lokalne piwo na drugim końcu świata.

Zmiana smaku

Chyba najbardziej subiektywny czynnik, bo nie dość, że każdy lubi co innego to jeszcze każdemu z nas ten smak z czasem się zmienia, to co początkowo było ekstremalne i nie do wypicia po pewnym czasie staje się czymś normalnym lub wręcz nudnym. Dlatego również należy wziąć pod uwagę fakt, że im więcej nowości spróbowanych tym mniej już jest w stanie nas zaskoczyć i rosną wymagania, że to my się zmieniliśmy, a nie piwo.

Inaczej też odbiera się to samo piwo w innych warunkach, np. przy mroźnej zimowej pogodzie i letnich upałach. Mocne i wysokoalkoholowe piwo inaczej będzie smakowało w 30-stopniowym upale podane mając temperaturę pokojową, a inaczej przy -15 stopniach intensywnie zmrożone.

Ostatnim czynnikiem, który zależy od degustującego to jego samopoczucie i nastawienie, a także idące za tym oczekiwania. Ponadto stan zdrowia również będzie miał wpływ na wrażenia z degustacji.

3 myśli na temat “Dlaczego to samo piwo smakuje inaczej w różnych miejscach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s