Ebono – historia RISa z najdroższej beczki w polskim krafcie [ROZMOWA]

Z okazji 2. urodzin Browaru Nook oraz premiery ich nowej serii piw, postanowiłem dowiedzieć się czegoś więcej na temat ich programu piw leżakowanych w beczkach. Zapraszam do rozmowy z Arturem Jakubiakiem z Browaru Nook.

Tajemniczy Ogród, w stylu Nitro RIS to dotychczas najmocniejsze piwo z Browaru Nook. Piwo dostępne jest na rynku już ponad rok. 30 BLG i 10% obj. alk. to samo w sobie, pozycja oferująca wiele doznań smakowych, w tym wyjątkowo gładka, z racji na to, że jest na azocie, a z tego co widzę, służy jako punkt wyjścia dla piw leżakowanych w beczkach, czy leżakujecie jeszcze jakieś inne style piwa?

Na początku rozmowy chciałbym powiedzieć, że Tajemniczy Ogród jest naszym pierwszym piwem w tzw. nowym rozdaniu NOOKa. Jak można było zobaczyć podczas ostatniej gali rozdania nagród KPR w 2019 roku, w projekt zaangażowany był Andrzej Kiryziuk z Browaru Raduga. Obecnie sami wytyczamy kierunki w jakich chcemy podążać i jakie piwa będziemy warzyć. Natomiast w nawiązaniu do dalszej części pytania, obecnie, tylko Tajemniczy Ogród jest piwem które jest punktem wyjściowym do piw leżakowanych w beczkach. Oczywiście planujemy inne style i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się je uwarzyć.

Wspomniany Tajemniczy Ogród, jest dostępny w naprawdę dobrej cenie, bo butelkę 0,3 litrową dostać można za blisko 10 zł. Z tego co widziałem, pierwsza z wariacji, o nazwie Ebono, która leżakowana była w beczce po rumie z Trinidadu, będzie kosztować około 8 razy więcej i muszę się po prostu spytać z czego wynika taka cena?

Wiedziałem, że o to zapytasz. Na temat ceny naszych piw pojawiło się kilka burzliwych wątków. Sprawa z beczką po rumie S.B.S. Trinidad 1993 nie była prosta. W momencie, gdy pojawiła się możliwość nabycia tej beczki mieliśmy świadomość jak wysoka może być cena sprzedaży piwa, które będzie w niej leżakować. Natomiast po długiej dyskusji zdecydowaliśmy się ją kupić i zaryzykować. Szkoda było nie skorzystać z takiej okazji nabycia tak wyjątkowej beczki. Natomiast z czego wynika cena piwa? Rum Caroni z tej beczki był destylowany od 1993 roku w nieczynnej już destylarni z Trynidadu. Następnie został on nabyty przez Duńską firmę 1423 i rozlany przez nich do butelek w 2019 roku. Wyjątkowość tego trunku polega na tym, że nigdy nie był sprzedawany przez destylarnię w czystej postaci, tylko stosowali go jako dodatek wzmacniający smak do innych rumów ze względu na swój bardzo wyrazisty charakter i kolor. Nawet samo określenie “czarna bestia” jakie ma ten rum dużo o nim mówi. Po trochę ponad 25 latach alkohol został rozlany do 239 butelek o pojemności 0,7l i obecnie jest prawie nie do kupienia. Kilka butelek jakie można znaleźć we Francji lub Niemczech mają naprawdę zawrotne ceny. Cena piwa w dużej mierze wynika z wysokiej ceny beczki, czasu poświęconego na realizację tego projektu (1,5 roku) i wielu innych aspektów, które wiązały się z tworzeniem tego piwa.

Wspominasz, że projekt trwał 1,5 roku, ile w takim razie RIS spędził w tej wyjątkowej beczce?

Ebono spędziło 10 miesięcy w beczce. Pozostałe miesiące poświęciliśmy na poszukiwanie odpowiednich beczek, sprowadzenie ich do kraju, projekty graficzne etykiet oraz przygotowania do tego projektu w uzgodnieniu z browarem. Pozostałe piwa nadal w nich leżakują i systematycznie rozlewamy ręcznie. Dotyczy to piw, które leżakują w Browarze Błonie. Natomiast te, które leżakują w Bytowie, będą rozlewane ręcznie i maszynowo.

Brzmi to jak beczka z naprawdę bogatą historią. Czy można uznać, że to beczka z najdłuższą historią, ale i najdroższa beczka jak dotychczas w polskim krafcie?

Czy, z najdłuższą historią to ciężko powiedzieć ile lat miały beczki, które były używane przez inne browary. Czy najdroższa? ;-) Na ten moment chyba tak, ale może jakiś inny browar utrzymuje jeszcze coś podobnego w tajemnicy. Nigdy nic nie wiadomo ;-) Ogólnie dla nas najważniejsza jest to, że dokładnie znamy historię tej beczki.

Jeśli dobrze rozumiem, beczka pochodzi z 1993 roku, to blisko 30 lat, powiedz proszę o doświadczenia z pracą z tą beczką? Co jeszcze planujecie zrobić z tą beczka?

Tak, alkohol w tej beczce był w latach 1993-2019. Z tego powodu, że beczka jest dość wiekowa mieliśmy z nią niemałe problemy. Po kilku miesiącach od wlania do niej piwa pojawiały się rozszczelnienia, które musieliśmy łatać woskiem pszczelim. Muszę, też tu dodać, że chłopaki z Browaru Błonie, też nam dużo pomogli w tym temacie. Będąc codziennie na miejscu, mogli od razu zareagować w momencie pojawienia się nieszczelności. Na uszczelnienie tej beczki zużyliśmy około 0,5 kg wosku pszczelego. W przypadku kolejnych planów, to chcemy ją naprawić i zrobić z nią coś ciekawego, ale o tym może troszkę później.

Jest Tajemniczy Ogród, następnie są Cidonio, Ebono, Mahagano i Musko. O co dokładniej chodzi z nazwami tych piw? Czy można traktować to jako konkretną serię?

Tak, Tajemniczy Ogród rozpoczyna serię naszych mocnych i wysoko ekstraktywnych piw. Planujemy też kolejne piwa o wysokim ekstrakcie, ale już pod inną nazwą. Cidonio oznacza pigwę, Musko to mech, Mahagano to mahoń, a Ebono to heban w języku esperanto. Nazwy naszych piw to najbardziej charakterystyczne rośliny dla danego regionu z jakiego pochodzi konkretny alkohol i beczka.

Dzięki wielkie za rozmowę, wiedząc więcej na temat beczki i wspomnianych piw, ich degustacje nabierają nowego wymiaru. Powodzenia w kolejnych projektach

Jedna myśl na temat “Ebono – historia RISa z najdroższej beczki w polskim krafcie [ROZMOWA]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s