Jaka jest średnia cena piwa w Polsce

Jakiś czas temu przygotowałem wpis ile piw rocznie pije przeciętny Polak (tutaj), dziś natomiast zapraszam do zapoznania się z tym ile przeciętnie musimy zapłacić za piwo.
Dane dotyczące przeciętnej detalicznej ceny piwa w Polsce na przestrzeni lat  udostępnia GUS. Wybrałem kilka w mojej opinii najciekawszych informacji.

Beer geeków od razu uspokajam nie będzie tutaj informacji o ile wzrosła czy zmalała cena waszego ulubionego RISa czy IPA, ponieważ zbierane są dane dotyczące cen piwa jasnego pełnego w butelkach 0,5l, czyli po prostu najzwyklejszego butelkowanego, koncernowego lagera, który stanowi ponad 9o% rynku całego piwa w Polsce. Swoją drogą jest to dość ciekawe rozwiązanie, bo w innych przypadkach bierze się pod uwagę piwo mające minimum 0,5% alkoholu. Oficjalnych danych dotyczących browarów rzemieślniczych nie spodziewałbym się do czas aż nie powstanie organizacja reprezentująca i działająca w imieniu takich podmiotów, bo aktualnie wszystko jest zbyt płynne.

Zacytuję szczegółową informację na temat badania:

Przeciętne ceny producentów dotyczą rynku krajowego. Ceny skupu dotyczą przeciętnych rocznych cen płaconych przez podmioty gospodarcze skupujące produkty rolne bezpośrednio od producentów rolnych. Podstawą do opracowania wskaźników cen towarów i usług stanowią obserwacje cen reprezentantów.

ceny piwa w Polsce 1999-2014

Tak kształtowały się ceny piwa (jasnego pełnego lagera) w Polsce w latach 1999-2014

Na uwagę zasługuje przede wszystkim przeciętny wzrost o 20 groszy w roku 2009, który był skutkiem podwyżki akcyzy. Aktualnie widoczny jest trend spadkowy, który wiąże się z coraz większą ilością lagerów dostępnych w dyskontach. Tutaj też idealnie widać wpływ podatków na piwo, ponieważ stanowią one blisko 35% ostatecznej ceny piwa. Przykładowo więc w piwie kosztującym 3 zł, 0,49 zł to akcyza, a 0,56 zł to VAT, do tego doliczyć należy jeszcze marżę sprzedawcy i hurtownika, więc dla browaru zostaje mniej niż 50% z ceny na półce.

Warto spojrzeć również na różnice cenowe między województwami, a różnice są zauważalne, bo mowa tutaj nawet o przeciętnej różnicy wynoszącej 24 grosze między województwem Podlaskim, a Lubuskim w 2009 roku.

ceny piwa województwa

Najmocniej oczywiście rzuca się w oczy wzrost w 2009 roku.

ceny piw w Polsce

Podzieliłem przeciętne ceny (w zł) w województwach na podstawie tego czy były niższe czy wyższe niż średnia dla kraju. Na czerwono powyżej średniej, na zielono poniżej.

Na przestrzeni lat najwyższe średnie ceny piwa były w w województwach: Podlaskim, Zachodniopomorskim, Mazowieckim, Lubelskim i Świętokrzyskim. Co dość ciekawe, bo w każdym z tych województw poza Świętokrzyskim znajduje się duży browar.

Najniższe średnie ceny piwa? Tutaj przodują województwa: Opolskie, Podkarpackie i Śląskie.

Kiedy i gdzie lager był najdroższy? W latach 2012-2013 butelka lagera kosztowała przeciętnie 3,05 zł w województwie Lubelskim.

Najniższe ceny piwa? Te były w 1999 roku w województwach Śląskim, Podkarpackim i Opolskim i wynosiły 2,50 zł za butelkę.

Więcej informacji można otrzymać w Banku Danych Lokalnych w kategorii Ceny, grupie Przeciętne ceny detaliczne towarów i usług konsumpcyjnych w podgrupie Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Średnia cena dostępna jest zarówno dla całego kraju, województw jak i regionów.

Jedna myśl na temat “Jaka jest średnia cena piwa w Polsce

  1. Pingback: Beer News Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s