Lodołamacz i Królowa Lodu, czyli wymrażane piwa z Browaru Spółdzielczego

W polskim krafcie na topie było już mocne chmielenie, dymienie, kwaszenie, leżakowanie w beczkach, aktualnie nadchodzą wymrażane piwa, to będzie hit najbliższego roku, więc jak tylko zobaczycie wymrażane piwa bierzcie od razu by spróbować o co w tym wszystkim chodzi. Dotychczas na polskim rynku mieliśmy już wymrażane Buby z Szałpiw, niedawno też pojawił się EisBock z Pinty. Teraz czas na ICE DIPA i ICE RIS z Browaru Spółdzielczego. W Polsce w zimę jest mroźno, więc się mrozi, by się rozgrzać.

lodolamacz-krolowa-lodu-browar-spoldzielczy

Jednym z pierwszych browarów w Polsce, który zdecydował się na wymrażanie jest Browar Spółdzielczy z Pucka, przez 30 dni wymrażali RISa i Double IPA, następnie te piwa leżakowały 5 miesięcy. Sam pomysł powstał ponad rok temu. Teraz mamy tego efekty. W ten sposób powstały Lodołamacz i Królowa Lodu. Premiera miała miejsce w Walentynki i to nie jest przypadek, a wiecie dlaczego? Bo pokochacie te piwa.

Zaczynam od Lodołamacza, bo trzeba czymś skruszyć serce Królowej Lodu. Wymrożony został o 55% jego objętości, i zostało go 450 litrów. Zaskoczył mnie sam pomysł wymrażania IPA, jestem bardzo ciekawy efektów (choć w sumie był już Sink the Bismarck, czyli wymrażane IIPA z BrewDoga). A propos wymrażanych w Polsce można dostać Aventinus EisBock.

Zacznijmy od oceny wizualnej, dostajemy tu klarowne piwo o bursztynowej barwie z bardzo mocną, długo utrzymującą się, zabarwioną, drobnopęcherzykową pianą. Już od samego otwarcia bucha wręcz bukiet aromatów, jest tutaj naprawdę na bogato, są tutaj nuty chmielowe, są cytrusy, są też nuty słodowe, jest karmelowość. Ten aromat jest naprawdę mega pełny i niesamowicie bogaty.
Przejdźmy do smaku, tutaj również ogromne bogactwo różnorodnych nut smakowych, naprawdę bardzo intensywne aromaty cytrusowe, przede wszystkim grejpfrutowe, ale też brzoskwinie i inne owoce tropikalne, jest też żywiczność i słodycz. Czuć że to Double IPA, która była naprawdę na bogato nachmielona, do tego wyczuwalny karmelowy charakter, który tylko dodaje pełni w odbiorze tego piwa, generalnie, wspomniany goryczkowy charakter jest naprawdę ciekawie zbalansowany. Pełnia naprawdę duża. Goryczka bardzo charakterna i intensywna, ale ma optymalną trwałość. Warto zwrócić również uwagę na niskie wysycenie i właściwości rozgrzewające. Po prostu likier chmielowy. Esencjonalność i treściwość tego piwa są ogromne.

Wiecie co jest najbardziej zdradliwe? To piwo ma 11% alkoholu i kompletnie tego nie czuć! Jest po prostu niesamowicie pijalne! Takiej wariacji na temat IPA jeszcze nie piłem. Jest pięknie.

lodolamacz-browar-spoldzielczy-1

Pierwsze lody przełamane, czas na Królową Lodu, to wymrażany Rosyjski Imperialny Stout. Lodołamacz został wymrożony jako dodatek, to Królowa Lodu miała być robiona jako główna atrakcja. Wymroziła się o około 40% objętości i zostało jej w sumie około 650 litrów.

Wymrażana 30 dni i leżakowana 5 miesięcy. Ma 11,5% alkoholu. BLG pozostaje tajemnicą.
Jest to ciemnobrązowe wręcz wpadające w czerń, nieprzejrzyste wizualnie piwo, ma gęstą i drobnopęcherzykową pianę w beżowej barwie.
W zapachu ogrom aromatów, jest tu czekolada, palone nuty, kawa, jest bardzo likierowe, wręcz niczym likier czekoladowy, przede wszystkim w charakterze gorzkiej czekolady.
Czas na spróbowanie Królowej Lodu. Już od pierwszego łyku czuć niesamowity rozgrzewający charakter tego piwa, jego pełnię w smaku, bogactwo wielu nut, oraz odpowiednio niskie wysycenie, co stanowi świetną smakową kompozycję. W smaku jest tu przede wszystkim intensywna czekolada, to piwo jest po prostu niesamowicie likierowe, co podkreślone dodatkowo przez dużą pełnię i niskie wysycenie, ponadto są palone nuty, kawowe nuty, praliny, orzechy, do tego mocno podkreślona, odpowiedniej długości palona goryczka.  Wspomniana goryczka jest po prostu pełna, w sumie w tym piwie wszystko jest bardziej pełne niż normalnie. Esencjonalność tego piwa jest ogromna. Naprawdę dzieje się w tym piwie dużo, zarówno w smaku jak i aromacie, a jego właściwości rozgrzewające, WOW w sam raz na rozgrzanie niejednej królowej lodu.

krolowa-lodu-browar-spoldzielczy-1

Kilka słów o stronie wizualnej. Same piwa są już same w sobie bardzo dobre, ze wskazaniem na wyjątkowość Lodołamacza, ale etykiety po prostu genialne! Haftowanie jest wręcz cudowne, srebrny, błyszczący haft to czysty artyzm. Zdjęcie nie jest w stanie nawet w małym stopniu oddać jak to pięknie się prezentuje na żywo. Wykonanie to klasa światowa, pierwszy raz coś takiego widzę.

Wiecie co? Zawsze mówię, że piwo rzemieślnicze powstaje wtedy gdy sztuka łączy się z nauką. Te dwa wymrażane piwa to czysta definicja piwa rzemieślniczego, od samego procesu produkcji, aż po zaprezentowanie całego piwa za pomocą etykiety. Genialna robota Browarze Spółdzielczy. Dzięki i gratulacje. Chylę czoła. Te wymrażane piwa rozgrzeją naprawdę mocno jeszcze niejedno serce.

Gdzie kupić Lodołamacza i Królową Lodu? Ich ilości są naprawdę limitowane, po około 500-600 butelek każdego, ale ekipa browaru wyrusza z kegami i butelkami na trasę po Polsce, będą między innymi 17.02 w Katowicach, 18.02 w Łodzi, Gliwicach i Poznaniu, 24.02 we Wrocławiu. Więcej informacji tutaj.

Jaki efekt daje wymrażanie piwa i czy warto wymrażać piwa?

Skoro już jesteśmy przy temacie wymrażania piw to można to zrobić jak najbardziej samemu w skali domowej, sam wymrażałem Porter Bałtycki. Zastanówmy się jakie efekty może dać wymrażanie i  co chcemy przez to osiągnąć? Przede wszystkim mówimy tu o podrasowaniu piwa, gdzie wraz ze zmniejszeniem objętości zwiększa się pełnia smaku i ciało takiego piwa, stają się one jeszcze bardziej esencjonalne i oleiste, ale też bardziej ułożone. Piwa stają się bogatsze smakowo, mocniejsze i intensywniejsze. Zmniejsza się za to ich wysycenie. Jeśli lubicie eksperymenty i podrasowane wersje klasycznych styli to warto wymrażać. Szczególnie na zimę. Z racji na duże zmniejszenie objętości w procesie wymrażania, takie piwa będą naprawdę towarem deficytowym, który naprawdę ciężko będzie dostać.

krolowa-lodu-browar-spoldzielczy-2

lodolamacz-browar-spoldzielczy-2

Jedna myśl na temat “Lodołamacz i Królowa Lodu, czyli wymrażane piwa z Browaru Spółdzielczego

  1. Pingback: Beer News Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s