Wybierz sobie piwo [Recenzja książki]

Książka o tematyce piwnej na polskim rynku wychodzi średnio rzadziej niż raz do roku, więc pojawienie się każdej kolejnej pozycji jest wydarzeniem wartym uwagi.

W tym przypadku mamy jeszcze doświadczonego piwnego autora, z historią jako dziennikarz. Jurek Gibadło aka Jerry Brewery (JerryBrewery.pl), pisze i mówi o piwie od 2014 roku. Do tego pracuje w branży piwnej w Browarze Brokreacja. Mamy tu osobę, która zna temat od podszewki i umie o tym mówić.

Już w tytule mamy wezwanie do działania. Wybierzmy sobie piwo. Tak też zrobiłem, przeglądałem ją przy piwie i jest to naprawdę udany pairing.

Dla kogo jest ta książka? Przede wszystkim jest to przewodnik, przewodnik po stylach piwnych, jak głosi podtytuł. Ma stanowić wprowadzenie konsumenta w niesamowicie bogaty świat piwa, pokazując krok po kroku najważniejsze aspekty piwnego świata, jego zarys historii, porady dotyczące degustacji i zmysłów do niej wykorzystywanych oraz najczęściej występujące cechy w piwie. Dzięki skupieniu się na opisie stylów, a nie konkretnych marek ma ona uniwersalny charakter.

Co mi się w niej najbardziej podoba? Z mojej perspektywy najfajniejszą częścią jest moment, w którym Jerry pokazuje swój dziennikarski sznyt i przeprowadza rozmowy dotyczące stylów piwa oraz sędziowania piwa, z zacnymi gośćmi, którzy tworzą branżę piwną od lat, w osobach: Marka Kamińskiego, Magdy Bergmann, Mateusza Puśleckiego i Michała Kopika.

Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej obrazkowe i przyswaja możliwie krótkie bodźce, więc fajną sprawą jest przy każdym z opisów piw podanie 3 kluczowych słów opisujących konkretny styl i porada, odnoście gustów, kiedy powinien dany styl posmakować. Tak by zwięźle zapamiętać, to co w nim najważniejsze. Style podzielone krajami pochodzenia, co jest jak najbardziej sensowne i zasadne, okraszone publicystycznym charakterem Jerrego. Mogłoby być więcej grafik, choć z drugiej strony mamy tu prawie 350 stron, a każde kolejne zdjęcie to praktycznie strona więcej.

Akurat nadchodzi okres świąteczny, więc jeśli myśleliście o prezencie dla bliskich, których chcielibyście wkręcić w świat piwa lub samemu jeszcze mocniej w niego wejść, to jest to fajna pozycja do rozpoczęcia budowy lub rozszerzenia biblioteczki, bo czyta się to lekko i przyjemnie, więc dzięki temu powinno to również trafić do tych, którzy już trochę siedzą w piwnym świecie.

Ps. Tu można zamawiać: https://bromarket.pl/pl/p/Ksiazka-Wybierz-Sobie-Piwo/249

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s