Przegląd Browarów Mazowsza #1: Browar Warszawski

Startuję z nowym cyklem pt. Przegląd Browarów Mazowsza, w którym przedstawiam browary znajdujące się na Mazowszu, ich historię, spotykam się i rozmawiam z ludźmi, którzy za nimi stoją. W pierwszej części cyklu poznajcie jeden z najgorętszych debiutów na scenie browarniczej w 2021 roku, zlokalizowany w Warszawie, Browar Warszawski.

Nazwa browaru

Browar Warszawski

Adres browaru

ul. Haberbuscha i Schielego 2, 00-864 Warszawa

Rok założenia

2021

Historia browaru

Po 17 latach od zamknięcia Browarów Warszawskich w ich miejscu powstaje nowy browar: Browar Warszawski, który czerpie z tradycji piwowarskich i otwiera nowy etap tej historii. Inwestorem browaru jest Grupa Kumpel z Ukrainy. Przedsięwzięcie mieści się w odrestaurowanym kompleksie tzw. przestrzeni miejskiej, na który składają się budynki mieszkalne, biurowce, gastronomia, w tym i Browar Warszawski. Całość funkcjonuje właśnie pod nazwą Browary Warszawskie, projekt zrealizowany jest przez Echo Investment.

Filozofia browaru

Filozofią browaru jest powrót do piwowarskich tradycji warszawskiej Woli. Stawiamy na jakość i różnorodność piw.

Sprzęt i wielkość browaru

W pełni automatyczna warzelnia firmy ZipTech (Węgry) 10hl + 6 unitanków (20hl) + 14 unitanków (10hl). Planowana roczna produkcja 3-5 tys. hl. Przy założeniu miesięcznej produkcji na poziomie 32 hl piwa miesięcznie, będzie to 3,84 tys. hl rocznie.

Piwa z browaru, które warto poznać

W ofercie przede wszystkim klasyczne style piwa, w klasycznym wykonaniu, zarówno piwa dolnej fermentacji, jak górnej fermentacji, będzie stała oferta plus rotujące piwa. W ofercie dostępne m.in. piwo Grodziskie. Poza tym Saison i Trippel, a także Milkshake IPA.

Gdzie można znaleźć piwa z browaru

Przede wszystkim na miejscu w barze w browarze. Oficjalne otwarcie odbędzie się 10 września 2021 r. Na miejscu jest 18 kranów z piwem. Browar Warszawski to połączenie dobrego piwa z dobrą kuchnią. Ponadto butelki na wynos w sklepiku browaru. Planujemy sprzedaż butelek do sklepów specjalistycznych oraz piwa w kegach do multitapów w Warszawie.

Kto stoi za browarem

Dawid Bąk i Piotr Pszczółkowski, doświadczeni piwowarzy zawodowi, którzy przygotowali browar do otwarcia i odpowiedzialni są za część piwną w Browarze Warszawskim. Mają na koncie w sumie kilkaset warek w browarach restauracyjnych i rzemieślniczych. Mają również doświadczenie w piwowarstwie domowym. Piwa przez nich uwarzone otrzymywały medale w krajowych konkursach piw.

Dodatkowe informacje o browarze, które warto poznać

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pojawił się dokument pokazujący historie związane z terenem Browarów Warszawskich, dostępny jest tutaj:

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem lokalu, Browar Warszawski wysłał swoje piwa na Konsumencki Konkurs Piw odbywający się podczas 50. edycji Chmielaków Krasnostawskich i decyzją jury zdobył dwa medale: za drugie miejsce dla piwa American Pale Ale w kategorii American Pale Ale, Summer Ale, Golden Ale, oraz za drugie miejsce dla piwa Milkstout w kategorii Stout.

Galeria zdjęć z wizyty w browarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s