8 ciekawostek o Pilsner Urquell, które warto poznać

Przez ostatnie tygodnie poznawałem świat Pilsner Urquell. Odwiedziłem Tankovną, Browar w Pilźnie i brałem udział w chmielobraniu. Najwyższy czas spiąć wszystko klamrą i przedstawić Wam listę, w mojej opinii najciekawszych rzeczy, dotyczących piwa Pilsner Urquell, które warto zapamiętać.

1. Pilzno

Tutaj wszystko się zaczęło. To na pierwszy rzut oka niepozorne miasto w Czechach jest kolebką Pilsner Urquell. Pilzno przesiąknięte jest piwem z „oryginalnego źródła” prawie na każdym kroku, bo to właśnie tutaj jest ono bez przerwy warzone od 1842 roku. Plzeňský Prazdroj jest jedynym miejscem na świecie gdzie aktualnie warzony jest Pilsner. Sama już nazwa piwa została zaczerpnięta od nazwy miasta, i to właśnie z Pilzna “piwo pilzneńskie”, jak początkowo było nazywane, wyruszyło w świat.

2. Czeski Pilzner

Czym jest czeski pilzner? Jest to styl piwa, który został starannie opisany m.in. przez organizacje zajmujące się piwem m.in. takie jak Beer Judge Certification Programme (BJCP) oraz Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych (PSPD). Obie organizacje wskazują Pilsner Urquell jako wzorzec tego stylu. Nic dziwnego, bo to pierwsze piwo, które go zapoczątkowało, sięgające swoją historią XIX wieku. Wtedy jednak nikt jeszcze nie myślał o tak szczegółowym podziale jak mamy obecnie. Wówczas było to po prostu piwo pilzneńskie.

Czeski pilzner to styl piwa cechujący się jasną, złotą barwą, białą, obfitą pianą, czystym słodowo-ziołowym balansem w aromacie i w smaku, a ponadto gładkością, lekkością i orzeźwiającym charakterem. Takie lekkie i czyste w profilu piwo, jest jednym z najtrudniejszych do uwarzenia, zarówno w warunkach domowych jak i komercyjnych, bo nie wybacza żadnego błędu, na każdym etapie: warzenia, fermentacji i przechowywania.

Pilsner Urquell Origin Tour 2019 (39).jpg

3. Josef Groll

Wywodził się z piwowarskiej rodziny, a do Pilzna został sprowadzony w celu poprawy jakości lokalnego piwa i to właśnie od niego zaczęła się historia Pilsnera. Groll ułożył oryginalną recepturę, dzięki której został ojcem tego czeskiego stylu. Pierwszy raz uwarzył Pilsnera w 1842 roku. W samym Pilźnie przebywał jedynie 3 lata (w okresie 1842-1845) i opuścił miasto gdy tylko skończył mu się kontrakt. Podobno miał trudny charakter, a jego ojciec nazwał go „najwulgarniejszym człowiekiem w Bawarii”. Z pewnością o czymś to świadczy, jednak piwowarem musiał być dobrym skoro do dziś piwowarzy w Pilźnie korzystają z jego dzieła.

Pilsner Urquell Origin Tour 2019 (43).jpg

4. Cztery elementy

W teorii receptura Pilsner Urquell jest bardzo prosta i składa się z 4 składników: wody, słodu, chmielu i drożdży. Jednak to ich odpowiednia kompozycja i jakość była tym, co spowodowało, że efekt tego połączenia podbił serca i kubki smakowe piwoszy na całym świecie.

W składzie jest wyłącznie jedna odmiana czeskiego chmielu – Saaz, czyli aromatyczna odmiana, zapewniająca ziołową goryczką. Zgodnie z recepturą 5 szyszek chmielu na półlitrowe piwo dostarcza goryczkę na poziomie 39 IBU. W Pilsnerze stosowany jest też wyłącznie jeden rodzaj słodu, czyli słód pilzneński z jęczmienia morawskiego. Kolejną składową sukcesu tego piwa są drożdże typu H, czyli pochodne drożdży, które przywiózł ze sobą do Pilzna Josef Groll. Próbki tych drożdży na wszelki wypadek przechowywane są w chłodniach w różnych miejscach na świecie. Czwartym i równie istotny element stanowi naturalnie miękka, pilzneńska woda.

smacap_Bright

5. Bednarze

Coś co mnie zaskoczyło podczas wizyty w Pilźnie, to fakt, że Pilsner Urquell ma własny zakład bednarski i jest to jeden z ostatnich tego typu zakładów w Europie Środkowej. To tam ręcznie przygotowywane są dębowe beczki, w których warzone jest piwo i wyjątkowe kufle. Każdy z nich sygnowany jest przez autora, a warto zaznaczyć, że nie ma ich zbyt wielu, bo w zakładzie pozostało jedynie 8 bednarzy. Te rzeczy są więc rarytasem, a przygotowanie takiej 3 tonowej beczki to naprawdę ciężka, fizyczna praca.

Pilsner Urquell Origin Tour 2019 (27).jpg

6. Piwnice Browaru

Temperatura w historycznych piwnicach Browaru nie przekracza 8°C, dlatego też przez lata świetnie sprawdzały się jako naturalne chłodnie. Podziemne korytarze mają w sumie długość 9 km i są atrakcją samą w sobie, bo to właśnie w tych piwnicach odbywa się równoległe warzenie. To bardzo ciekawe rozwiązanie, atrakcja turystyczna, którą bez wątpienia trzeba zaliczyć odwiedzając Pilzno. Dodatkowo może zachęcić Was fakt, że możecie napić się tutaj niefiltrowanego Pilsnera z drewnianych beczek, który w takiej aurze smakuje naprawdę wyjątkowo. Relacja ze zwiedzania [TUTAJ].

mde

7. Tankovne

To miejsca, w których Pilsner dostępny jest prosto z tanka. Marka dba o to, by piwo było tam najwyższego stopnia świeżości, dlatego też dostarczane jest do tankovnych cysterną bezpośrednio z browaru. Z tego co widziałem, stosowane są naprawdę wysokie wymogi dotyczące przechowywania i serwowania Pilsnera w tych lokalach.

Tego typu lokal zdążyłem już nawet odwiedzić, zapraszam do relacji z wizyty w Restauracja Ceska Wrocław [TUTAJ].

Sprawdzałem wówczas jak smakuje Pilsner Urquell w lokalu z systemem Tankovna i powiem wam, że jest różnica m.in. w gładkości piwa podanego w lokalu, a piwa dostępnego w butelce. Dlatego jeśli zastanawiacie się co wybrać, to bez wątpienia warto wybrać się na piwo z kranu.

Pilsner Urquell Origin Tour 2019 (139).jpg

8. Tapsterzy

W restauracjach z systemem Tankovna można spotkać Tapsterów.

Tapsterzy to specjalnie przeszkoleni i certyfikowani pracownicy, ale również ambasadorzy Pilsner Urquell, którzy dbają o jakość piwa w lokalach i dopracowują do perfekcji jego wyszynk.

Żeby uzyskać tytuł Tapstera należy przejść szkolenie i zdać egzamin w Pilźnie. Sensoryka, wiedza z zakresu produkcji, wyszynk, podawanie piwa czy czyszczenie sprzętu, to wszystkie elementy, z których tapsterzy muszą zdobyć wiedzę. Dodatkowo do ich zadań należy również pielęgnacja i konserwacja sprzętu w barze.

Poznałem kilku Tapsterów, w tym Global Head Tapstera – Jana Stanika z Pilzna i widać, że są to ludzie z pasją. Przeprowadziłem nawet wywiad z jednym z nich – Mateuszem, czyli człowiekiem który został Tapsterem [TUTAJ ROZMOWA].

Materiał powstał we współpracy z marką Pilsner Urquell

Pilsner Urquell Origin Tour 2019 (54).jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s