Czas na Rosanke 2019! Warmiński KPD i Święto Warmińskiego Piwowara

Z okazji VII edycji Warmińskiego Konkursu Piw Domowych organizowanego przez Warmińsko-Mazurski Oddział Terenowy PSPD, odwiedziłem Warmię, gdzie miałem przyjemność sędziować w kategoriach APA poniżej 2% alk. oraz Rosanke. Czym jest Rosanke? Można porównać je w pewnym historycznym stopniu do Saisona, bo jest to historyczne piwo warzone przez warmińskich i mazurskich chłopów, a pite było podczas żniw. Chmiel nie był jeszcze wtedy tak powszechnie stosowany, używano więc różnych lokalnych ziół. Piwo ma być dość lekkie, mieć miało alkoholu, być orzeźwiające, z miedzianą barwą i co najmniej średnią pełnią. Wyjątkowa i unikalna zbalansowana kompozycja ziołowo-słodowa uzupełnione estrami i ewentualną nutą chmielu. I to właśnie było głównym wyzwaniem, bo wiele piw było zdominowanych przez dodatek ziołowy, choć wiem, że odpowiednia proporcja to sztuka.

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (1).jpg

Na zwycięzcę czekała ludowa Baba Pruska.

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (3).jpg

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (26).jpg

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (4).jpg

Rosanke 2019 uwarzone było według receptury Ireneusza Misiaka w Browarze Kormoran w składzie z wędzonym słodem, miętą, kwiatem czarnego bzu, czy zielem kurdybanka, a zwycięzcą Rosanke 2020 również został Ireneusz! Gratulacje, bo to nowa receptura i to było pyszne piwo, bardzo gęste od żyta, lekko wędzone, nawet jakby z leśnymi nutami. Lecz tym razem piwo będzie uwarzone w nowopowstającym w Lidzbarku Warmińskim Browarze Heilsberg, w którym działa znany m.in. z crowdfundingowego sukcesu Browaru Jastrzębie, Piotr Piekarski.

Eliminacje odbyły się w Browarze Warmia. Jeśli jeszcze nie znacie, to zdecydowanie warto, bo jest to jedno z najciekawszych miejsc na piwo w Olsztynie. Zlokalizowane przy samym starym mieście, nad samą rzeką, więc klimat jest naprawdę świetny, a na kranie cały przekrój styli, w tym naprawdę dobry porter bałtycki.

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (19).jpg

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (20).jpg

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (21).jpg

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (23).jpg

Święto Warmińskiego Piwowara w Dywitach

Finały konkursu piw domowych odbyły się w urzędzie w Dywitach i to właśnie tam od g. 16:00 wystartowała impreza, na której mogły wystawić się wyłącznie browary z regionu w tym m.in. powracający Green Head, który był dla mnie browarem z najciekawszymi piwami na festiwalu i widać, że po powrocie do warzenia są w naprawdę dobrej formie, był też Browar Ukiel z bardzo dobrym West Coast IPA i Witbierem uwarzonym z Browarnikiem Tomkiem, Tomek dzięki wielki za spotkanie i wymianę naszymi kooperacji, to zawsze czysta przyjemność.

Premierowo pojawił się Browar Chmury, ale ich Belgian Pale Ale ze śliwką to falstart, więc na razie pominę temat, ale jeszcze wszystko przed nimi, powodzenia! Browar Kormoran zaprezentował oczywiście Rosanke 2019. Ponadto wspomniany Browar Heilsberg z pozycją z jarzębiną, Browar Mazurski czy Browar Last Bell z płytkim i jednowymiarowym Fruit Ale z mango.

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (8).jpg

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (13).jpg

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (25).jpg

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (9).jpg

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (5).jpg

Samo święto to pozytywna impreza kulturalna, bo odbywa się szereg koncertów i pokazów, jest też strefa lokalnych producentów, więc można obkupić się w sery, miody, mięsa czy przyprawy itd., co też zrobiłem.

Można było również spróbować innych domowych interpretacji nt. Rosanke czy piwa kozicowego, w tym od Stowarzyszenia Warmińskich Chłopów Bosych.

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (10).jpg

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (7).jpg

Przy okazji mam dla was historię, pan z powyższego zdjęcia jest autorem piwnej baby pruskiej, która była nagrodą, zdjęcie jest powyżej, a jeśli pamiętacie zdjęcie, które wrzuciłem podczas konkursu, to jego było to jasne Rosanke, piwo warzy od 3 miesięcy, jest chemikiem i szuka „prozdrowotnych” ziół, które dodaje, w tym m.in. liście brzozy, nawłoć, tojeść czy hyzop. Szanuję.

Piękna to była impreza, polecam serdecznie odwiedziny, bo można spokojnie połączyć ją z letnim wypadem nad jezioro. Mimo że trwała tylko jeden wieczór tzn. od 16 do 23 to wiem, że niektórym browarom poschodziło 10 beczek piwa.

Bonus: w Olsztynie kolejnym miejscem do odwiedzin jest Pijana Czapla, w takiej oto lokalizacji i 20 kranami, tam też było Rosanke 2019.

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (22).jpg

Warminski Konkurs Piw Domowych Swieto Warminskiego Piwowara (28).jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s