Czas na polskie cydry rzemieślnicze – Konferencja Producentów Cydrów Rzemieślniczych

Co autor strony „Kilka słów o piwie” robił na wydarzeniu dotyczącym cydrów? Już wam mówię. Rzemieślnicze piwowarstwo i cydrownictwo mają według mnie bardzo wiele wspólnego, dlatego też staram się śledzić na bieżąco rozwój cydrów w Polsce. W czasach gdy słyszy się coraz częściej, że piwna rewolucja w Polsce już dobiegła końca i zmiany, które wprowadziła są stałym elementem rynku, super modne są polskie wina rzemieślnicze, mam wrażenie, że cydrownictwo rzemieślnicze cały czas walczy o swój moment i należytą uwagę.

Konferencja Producentów Cydrów Rzemieślniczych 2019 (1).jpg

Tutaj nieoceniona jest działalność organizatora konferencji, Przemka Iwanka (Piwo i Cydr, Cydr Pełnia), który od wielu lat szerzy wiedzę o dobrym cydrze rzemieślniczym, otwierając na niego wielokrotnie również entuzjastów piwa rzemieślniczego. I choć jak wspomniałem piwo i cydr mają wiele wspólnych cech, to również można dostrzec wiele połączeń cydru z winem i wielu producentów cydrów również skupia uwagę na winie.

Konferencja Producentów Cydrów Rzemieślniczych 2019 (3).jpg

Konferencja Producentów Cydrów Rzemieślniczych 2019 (4).jpg

Stoiska z cydrami wielokrotnie można spotkać na festiwalach piwnych i podobnych imprezach, niestety w Polsce jeszcze nie doczekały się własnej dużej imprezy.

26 czerwca 2019 r., w Mikkeller Warsaw miała miejsce pierwsza edycja Konferencji Producentów Cydrów Rzemieślniczych, która mam wrażenie, że może być jednym z ważniejszych kroków w tym kierunku. Kolejny raz widoczne przy tym były połączenia z piwowarstwem, bo Sympozjum Piwowarów Zawodowych było jedną z inspiracji dla wydarzenia, a swoje wystąpienie miał również Marek Kamiński z Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych, który poruszył temat propozycji dotyczących podwyższenia stawki akcyzowej dla lżejszych alkoholi.

Konferencja Producentów Cydrów Rzemieślniczych 2019 (5).jpg

Konferencja Producentów Cydrów Rzemieślniczych 2019 (6).jpg

Była to właściwie pierwsza w Polsce możliwość wymiany doświadczeń i wiedzy na tak szeroką skalę na temat produkcji wysokiej jakości, z najlepszych jabłek, w mikroskali, w kontrze do wyrobów cydropodobnych.

Jednym z kluczowych momentów wydarzenia było przedstawienie definicji cydru rzemieślniczego autorstwa Marcina Wiechowskiego Kwaśnego Jabłka, który podkreślił, że nie jest to cydr przemysłowy, z racji na: zastosowane surowce, głównie ze starych odmian, czas, bo jego produkcja trwa minimum pół roku, wielkość produkcji poniżej 10 tys. hl rocznie, tradycyjna metoda produkcji, powiązanie produktu z osobą producenta, czyli cydrownika oraz jakość jako kluczowa cecha produktu, spinająca klamrą wcześniej wspomniane.

Konferencja Producentów Cydrów Rzemieślniczych 2019 (11).jpg

Przemawia to do mnie i jak widać zawiera wiele spójnych elementów z próbami definiowania piwa rzemieślniczego.

Wśród wykładów:

  • Cydr. Tradycja, poszukiwania, nieporozumienia (a sprawa polska). Tomasz Porowski, Cydr Ignaców
  • Cydry naturalne, czyli czy warto być blisko jabłka? (cydry ekologiczne, wegańskie, niesiarkowane, trendy kulinarne, szefowie kuchni i sommelierzy). Marcin Wiechowski, Kwaśne Jabłko
  • Prawo i cydr. prawna strona prowadzenia i otwierania zakładu produkcyjnego. Dominika Krenke, Cydr Chyliczki
  • Sztuka tworzenia cydru – doświadczenia na przykładzie cydrowni Chyliczki. Dariusz Koroś, Cydr Chyliczki
  • Konkurencja na rynku cydrów i piw rzemieślniczych, Marek Kamiński, Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych

Konferencja Producentów Cydrów Rzemieślniczych 2019 (10).jpg

Mega dawka wiedzy. W szczególności interesująca była obserwacja dwóch szkół dotyczących cydrownictwa. Jedna trzymająca się tradycji, druga otwarta na eksperymenty i dodatki, jak np. chmielenie cydru np. w Cydrze Chyliczki – Chmielony Sad, co wyszło bardzo dobrze, czy dodawaniu kawy jak w Cydrze Pełnia. Nie zabrakło również nawiązań do USA, gdzie cydrownictwo wielokrotnie poszło w stronę eksperymentów i dodatków zarówno chmieli jak i owoców.

Konferencja Producentów Cydrów Rzemieślniczych 2019 (9).jpg

To było wydarzenie, na którym zdecydowanie warto było się pojawić, części teoretycznej towarzyszyła część praktyczna i powiem wam, że polskie cydry to pozycje warte uwagi, prócz Chmielonego Sadu z bardzo fajnym odchmielowym aromatem cytrusów w pamięć zapadł mi cydr Pasłęka, który był wręcz z nutami w smaku budzącymi skojarzenia z szarlotką, a przy tym z zachowaniem wytrawnego charakteru.

Wśród przedstawicieli producentów byli: Cydr Smykan Cydrownia Przy Sadzie Cydr Jabłkowy Cydr Chyliczki Restauracja Tabun Cydr Pełnia Cydr Ignaców Kwaśne Jabłko

Szukajcie ich w sklepach.

Konferencja Producentów Cydrów Rzemieślniczych 2019 (12).jpg

Konferencja Producentów Cydrów Rzemieślniczych 2019 (8).jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s