Beskidzki Browar Rzemieślniczy – wielka pasja i NAJMNIEJSZY browar w Polsce

Żywiec to ciekawe miasto z perspektywy ludzi zainteresowanych piwem. Znajduje się tutaj największy browar w Polsce, w okolicy niedługo otworzy się największy nowofalowy browar (Pinta),a ponadto jest tutaj też najmniejszy browar rzemieślniczy w Polsce. Działa od sierpnia 2018 r., co oznacza, że niedługo stuknie mu rok!

Patrząc z zewnątrz, widać dużą przestrzeń pofabryczną z gigantycznym kominem, nie zapowiada to, że zaraz znajdziemy się w najmniejszym browarze w Polsce. Sama powierzchnia browaru to około 350 metrów kwadratowych.

Beskidzki Browar Rzemieślniczy (3).jpg

Beskidzki Browar Rzemieślniczy (2).jpg

Browar, którego serce stanowi warzelnia mająca 3 garnki, każdy po 98,5 litra, które realnie dają wybicie na poziomie 60l na ganek. Czyli wielkość garnka, którą można spotkać w browarach domowych, tylko że tutaj wszystko jest zalegalizowane, zwymiarowane, wypoziomowane i przyjęte do produkcji. Ale udało się, choć trwało to podobno grubo ponad pół roku. Za konsekwencję i sukces ogromny szacunek!

Dziennie przy intensywnym dniu udaje się wyciągnąć do około 7,5 hl piwa, gdy zaczynają o 6 rano i kończą o 6 wieczorem.

Beskidzki Browar Rzemieślniczy (4).jpg

W ogóle odwiedzając ten browar byłem pod ogromnym wrażeniem patentów jakie zostały w nim zastosowane, jak przy zlewaniu trzech warek naraz za pomocą pompy próżniowej, przy czyszczeniu butelek i myciu, ale również przy tych 80 litrowych beczkach służących do fermentacji i wypełnianych każdorazowo plastikowymi workami.
Na fermentowni kontrola temperatury, więc można robić zarówno dolną fermentację, jak i górną, co zresztą ma miejsce.

Beskidzki Browar Rzemieślniczy (5).jpg

Nawet etykiety drukowane są na ich własnej drukarce laserowej! Białe kruki dla kolekcjonerów.

Beskidzki Browar Rzemieślniczy (6).jpg

Jak same piwa? Spróbowałem 3, w tym Coffee Pale Ale, Porter Beskidzki oraz Gujawa Sour Ale i każde z nich naprawdę smaczne. Piwa refermentowane i widać, że potrafią to robić, bo nagazowanie próbowanych piw było w punkt. Mała skala pozwala im mocno eksperymentować, zresztą niedługo wypuszczą piwo z dodatkiem konopi włóknistej.

Beskidzki Browar Rzemieślniczy (12).jpg

Mają też bardzo fajną ofertę dla piwowarów domowych, bo pozwalają im uwarzyć własne warki u siebie.

Choć jest tutaj ogrom rozwiązań na patencie, to przy zachowaniu skali domowej, widać że jest także ogrom pracy fizycznej, bo mało jest automatyzacji, za to dużo noszenia. Dlatego też życzę jak najwięcej zdrowia i sił Tomkowi i całej ekipie browaru Beskidzkiego!

Beskidzki Browar Rzemieślniczy (9).jpg

Beskidzki Browar Rzemieślniczy (10).jpg

Więcej o browarze będziecie mogli dowiedzieć się na scenie 15 czerwca br. w Warszawie podczas Festiwalu Piwowarów Domowych, bo będą opowiadać o swoim browarze, a ponadto na Cieszyńskiej Jesieni wezmą ze sobą naprawdę dużo piwa.

Beskidzki Browar Rzemieślniczy (13).jpg

Beskidzki Browar Rzemieślniczy (15).jpg

3 myśli na temat “Beskidzki Browar Rzemieślniczy – wielka pasja i NAJMNIEJSZY browar w Polsce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s