Książęce IPA, Golden Ale, Żywiec Sesyjne IPA, APA [TEST PORÓWNAWCZY]

W 2014 roku na rynku pojawiło się piwo Żywiec APA. Zrobiło to duże WOW. Od tego czasu wiele się zmieniło i w 2018 roku IPA z koncernowego browaru nie robi już na nikim wrażenia. Po prostu za wiele dzieje się w branży piwnej by kogoś zainteresowała podstawowa AIPA, bo ten styl jest już właściwie standardem i można go dostać na każdym rogu. Dlatego też nie spieszyłem się z degustacją nowych IPA.

Były po prostu w moim osiedlowym sklepie więc kupiłem. Ponadto dobrałem Żywiec APA by sprawdzić jego formę po tych kilku latach oraz Książęce Golden Ale (dostępne od lipca 2016), bo go nigdy nie piłem. Książęce IPA pojawiło się na rynku w lutym 2018, Żywiec Sesyjne IPA w kwietniu 2018.

Na początek tabelka porównawcza, prezentująca przekrojowo informacje o piwach. Cena piwa nie zawiera dodatkowej kaucji za butelkę zwrotną. Co oznacza, że każde piwo kosztowało minimum 5 zł (no dobra 4,99 zł, bo kaucja to 50 gr), jak to się ma w odniesieniu do piw rzemieślniczych i regionalnych (które można niekiedy dostać taniej)? Oceńcie sami.

Piwo Termin Cena BLG Alkohol IBU Chmiele
Żywiec APA 25.09.2018 4,49 12,5 5,4 42 5 (Chinook, Citra, Amarillo, Magnum, Centennial)
Żywiec Sesyjne IPA 23.09.2018 4,69 12 5 ? brak danych
Książęce Golden Ale 27.08.2018 4,69 12,5 5,2 22 5 (UK Golding, Sovereign, Pilgrim, Target, Mosaic)
Książęce IPA 25.09.2018 4,79 13 5,4 35 6 (Citra, Mosaic, Cascade,Centennial, Azacca, Pekko)

IPA i APA razem najmocniejsze, Sesyjne IPA najlżejsze, choć nieznacznie. No i teraz ciekawa rzeczy, bo przepisy prawa dopuszczają tolerancję +/- 0,5% zawartości alkoholu deklarowanej na etykiecie. Gdyby jednak na etykiecie było ponad 5,5%, to ta tolerancja mogłaby wynosić +/- 1%! Oznacza to, że teoretycznie można trafić taką partię, w której to Sesyjne IPA będzie najmocniejsze.


Książęce Golden Ale

W sumie to piwo nie pasuje do zestawienia, ale przy okazji się załapało, bo wcześniej nie miałem potrzeby spróbowania. Styl? Brytyjskie Golden Ale.

Złociste w barwie, klarowne. W aromacie chmielowe nuty cytrusowe i landrynkowe na niskim poziomie, pojawia się też nieprzyjemna tzw. mokra ścierka. W smaku podobna sytuacja odnośnie przede wszystkim landrynek, mało w nim ejlowego charakteru. Goryczka niska, balans w kierunku słodowej, zbożowej słodyczy. Dość wodniste mimo wysokiego nagazowania. Naprawdę nic nie straciłem, że się na nie wcześniej nie skusiłem.

Ksiazece Golden Ale.jpg

Książęce IPA

Czas na potencjalnie bardziej interesujące piwo w kontekście tego testu.

Złote w barwie, klarowne, piana biała średniotrwała. W aromacie na pierwszym planie chmielowe nuty na średnim poziomie, w kierunku niskiego, w postaci owoców cytrusowych i tropikalnych. W smaku balans w kierunku słodyczy, słodycz od słodów, słodkie cytrusy, owoce tropikalne, trochę nawet landrynki. Jest to jednak na niskim poziomie intensywności. Goryczka łodygowa, niskiej intensywności, krótka. Do tego lekka wodnistość piwa w odczuciu. Nie jest dobrze.

Ksiazece IPA.jpg

Żywiec APA

Właściwie po blisko czterech latach (tak było w 2014), od czasu premiery jest to moje pierwsze spotkanie z tym piwem na spokojnie. Zobaczmy jak i czy się zmieniło. Są w nim lekkie cytrusy w zapachu i w smaku, mam wrażenie że jest nawet lekko karmelowe, goryczka niska i krótka. Ponadto landrynki w smaku, może nawet lekka żywiczność i trawiastość. Chmielowy charakter gra tutaj pierwsze skrzypce, ale ta intensywność prędzej jest w kierunku średniej niż wysokiej.

Zywiec APA.jpg

Żywiec Sesyjne IPA

Żywiecka APA podobno jest intensywnie chmielowa, natomiast to Sesyjne IPA ma być „chmielowe i aromatyczne”. Sprawdźmy.

Na pewno jest najbardziej wizualnie zamglone, złote w barwie i z mocną białą pianą.

Aromat na niskim poziomie, chmielowe nuty tropikalne cytrusowe, do tego zbożowa słodycz od słodów.

Tropikalne i cytrusowe nuty w smaku, ale mimo to jest dość płaskie i jednowymiarowe, mało w tym piwie się dzieje, balans w kierunku słodyczy, nagazowanie średnie w kierunku wysokiego, pojawia się lekka szorstka, łodygowa goryczka. Chmielowe nuty faktycznie są na pierwszym planie w tym piwie, jednak ich intensywność jest maksymalnie na średnim poziomie.

Pojawia się pytanie czemu nie zostały podane użyte w tym piwie chmiele, czyżby planowane są modyfikacje w chmieleniu z warki na warkę, czy byłyby one zbyt podobne do tego co jest w Żywiec APA? Tego nie wiem.

Zywiec Sesyjne IPA.jpg

Wrażenia

Wrażenia po teście tych 4 piw? Nadal najwięcej i najciekawiej dzieje się w ŻAPA. Jednak nie jest to piwo, które szczególnie zachwyca, ot przeciętna pozycja.

Rozumiem, że jest to w pewnym stopniu celowy zabieg ze strony koncernów, aby działać zachowawczo chociażby z racji na efekt skali, bo zbyt ekstremalne pozycje mogłyby zrazić konsumentów. W tych piwa ma się coś dziać, ale nie za wiele. Jak ktoś chce zabawę ze smakiem i konwencją to wybiera piwa z browarów rzemieślniczych.

W pewnym stopniu ciekaw byłem jak ŻAPA wypadnie w porównaniu z Książęce IPA i Sesyjnym IPA z Żywca. No i APA wybroniła się jako najciekawsze piwo, choć pretendenci nie byli wymagający. Nie dajcie się zaczarować trzema magicznymi literkami „IPA”.


Ps.

Test zrobiłem również w warunkach domowych, bo wiadomo jak jest z degustacją w warunkach polowych.

Jedna myśl na temat “Książęce IPA, Golden Ale, Żywiec Sesyjne IPA, APA [TEST PORÓWNAWCZY]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s