Browar Spółdzielczy prezentuje Rozwojowe Pale Ale z bursztynem i Knagowe Wheat IPA

Podobno do piwa można wrzucić wszystko, ale czy słyszeliście by do piwa wrzucić bursztyny? Tak właśnie zrobił Browar Spółdzielczy! Co więcej, podzielili się ze mną swoją eksperymentalną nowością. Zapraszam do kilku słów o dwóch propozycjach prosto z nadmorskiego Pucka. Zaczynam od piwa z bursztynem, bo jestem mega ciekaw co to będzie.

Rozwojowe, czyli Pale Ale z Bursztynem z Browaru Spółdzielczego

Bursztynowe piwo to dość popularne określenie, ale piwo z bursztynem? Wow! Browar Spółdzielczy kolejny raz jest pionierem na rynku! Zrobili Pale Ale z amberem, ale nie chodzi mi tu o kooperację, bo Browar Spółdzielczy dodał do piwa najprawdziwsze bursztyny!

To piwo jeszcze z innego względu, już na etapie koncepcyjnym, jest wyjątkowe, bo powstało we współpracy z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańska i Fundacji Gdańskiej. Kupując je wspiera się rozwój Gdańska.

Sprawdźmy czy będą w nim te bursztyny z etykiety.

W kwestii samego wpływu bursztynów na smak, aż otworzyłem jeszcze raz nalewkę bursztynową, by porównać i faktycznie, w nalewce w mniejszym stopniu, ale piwo zarówno w smaku jak i zapachu jest zdominowane przez bursztyny! Nie wiem ile ich tu poszło i jak zostały one przygotowane (choć obstawiam, że to mogą być takie z nalewki). W każdym razie kto jako dziecko spędzał godziny na wakacjach na plaży poszukując i zbierając bursztyny, by następnie być leczonym nalewką bursztynową od razu powinien skojarzyć ten zapach!

Browar Spoldzielczy Rozwojowe (2).jpg

[Wygląd]
Jest to Pale Ale, nie Amber Ale, ale barwa nie inaczej, jest bursztynowa, ale w kierunku jasnego bursztynu. Wizualnie lekko zamglone, niska biała piana.

[Aromat]
Przede wszystkim słodycz, na pierwszym planie jest bardzo nietypowa nuta! Wygląda na to, że to on! Bursztyn! Na pierwszym planie. Skojarzenia z nalewki bursztynowej odżywają. Do tego jest słodko, żywicznie i przyprawowo.

[Smak]
Również słodycz, podobny charakter jak w aromacie, czyli słodko, żywicznie, przyprawowo i trochę drewna. Goryczka na niskim poziomie. Do tego niskie nasycenie.
Takie nuty w piwie to dla mnie nowość! Jestem pod wrażeniem.

[Podsumowanie]
Super ciekawy eksperyment, szanuję bardzo kreatywność i innowacyjność ekipy Browaru Spółdzielczego, bo wykonują kawał dobrej roboty zarówno piwowarsko jak i w kwestii społecznej odpowiedzialności. Od dziś określenie „bursztynowe piwo” nabiera dla mnie nowego znaczenia. Dla takich piw jak Rozwojowe istnieje polski kraft!

Browar Spoldzielczy Rozwojowe (1).jpg

Browar Spółdzielczy Knagowe Wheat IPA

Taki hit jak rozwojowe ciężko przebić, ale czas na Knagowe. Powrót do klasycznej koncepcji nazw nawiązujących do węzłów. Jeśli chodzi o styl to jest to Pszeniczne IPA.
Wizualnie barwa złota, jest lekko zamglone z racji na użycie słodu pszenicznego,
do tego niska piana, która całkowicie znika.
W aromacie słodkie nuty owocowe, cytrusowe i słodowe, na średnim poziomie w kierunku niskiego.
Ogólna słodycz smaku, przede wszystkim cytrusowa, oraz owoców tropikalnych, ale też pszeniczna, która następnie balansowana jest przez żywiczną goryczkę. Dość gładkie w odbiorze.
Wysycenie średnie w kierunku niskiego. Jest to naprawdę przyjemne i pijalne piwo. Sprawiające przyjemność podczas degustacji.
Ale cała moja uwaga została przejęta przez pale ale z bursztynem.

Knagowe Wheat IPA.jpg

4 myśli na temat “Browar Spółdzielczy prezentuje Rozwojowe Pale Ale z bursztynem i Knagowe Wheat IPA

 1. Musze spróbować piwa z bursztynem bo to rzeczywiście coś niespotykanego. Taki drobny chyba błąd w ostatnim zdaniu odnośnie rozwojowego: „Dla takich piw jak Knagowe istnieje polski kraft!” – zamiast knagowe to chyba rozwojowe powinno być. Pozdrawiam :)

  1. Tak mnie zafascynowało to piwo, że z rozpędu napisałem nazwę drugiego :D
   Ale faktycznie to jest smak, którego nigdy wcześniej nie spotkałem w piwie.
   Szacun dla browaru.

   1. Mi od razu się skojarzyło z tym ;)
    Choć wiadomo że jest różnica w stężeniu alkoholu w obu rzeczach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s