Porównanie American Wheat w wykonaniu browaru koncernowego, regionalnego i rzemieślniczego

Z racji na to, że na rynku pojawiły się dwie nowości w tym samym stylu w postaci Żywiec Amerykańskie Pszeniczne i Lwówek American Wheat, pokusiłem się o małe porównanie, ale żeby było jeszcze ciekawiej dobrałem klasyczne American Wheat z browaru rzemieślniczego, w sklepie z AW bez dodatków był Be Like Mitch, ale piwo z AleBrowaru też powinno być godnym reprezentantem kraftu.

Zywiec Amerykanskie Pszeniczne Lwowek American Wheat (1)

Czego oczekiwać po American Wheat? W aromacie amerykańskie chmiele, lekka słodowa słodycz, barwa żółta do złotej, smak zbożowy pszeniczny, z zarysowanymi cechami chmieli, rześkie i nie bardziej niż średnio treściwe, nagazowanie minimum średnie. No to sprawdzamy. Dłuższa charakterystyka stylu.

Wygląd

 • Najbliżej wzorca jest AleBrowar ze złotą barwą.
 • Rzuca się w oczy karmelowa barwa w Lwówku, tak nie może być.
 • W Żywcu za to barwa dość jasna, wpadająca w słomkową.

Aromat

 • W Be Like Mitch jest on intensywny i wyrazisty, przede wszystkim od chmieli, są cytrusy, takie jak cytryny, pomarańcze oraz nuty żywiczne.
 • W Lwówek American Wheat od razu pojawia się karmel, który dominuje cały bukiet, poza tym w tle cytrusowe nuty.
 • W przypadku Żywiec Amerykańskie Pszeniczne jest przede wszystkim słodko, są tutaj owoce cytrusowe ale w słodkim wydaniu.

Smak

 • Be Like Mitch to na pierwszym planie cytrusy, żywica, wychodzi słodowa słodycz, tworzy to całkiem zbalansowaną kompozycję, a krótka i niezbyt średnia goryczka podkreśla piwo, lekkie w odbiorze i orzeźwiające.
 • Lwówek American Wheat w smaku karmel również na pierwszym planie, do tego dochodzi słodowa pszeniczna słodycz, która dopiero z czasem podbijana jest przez krótką i niską cytrusową goryczkę. Nasycenie średnie, przez dominującą karmelowość brak charakteru orzeźwiającego.
 • Żywiec Amerykańskie Pszeniczne na pierwszym planie przede wszystkim słodowa słodycz, do której dochodzi owocowa, cytrusowa słodycz, jest przede wszystkim słodko. To piwo właściwie jest bez goryczki, do tego jak dla mnie, z czasem staje się mdłe.

Zywiec Amerykanskie Pszeniczne Lwowek American Wheat (2)

W pojedynku browar rzemieślniczy kontra regionalny kontra koncernowy, kraft wygrywa jak dla mnie bez wątpliwości, jest to pozycja najbardziej zgodna z załączonym stylem American Wheat. Koncernowe jest na krótką metę smaczne, ale przez minimalną goryczkę staje się męczący w odbiorze, regionalny jest przejęty przez karmelowy charakter, pytanie czy to w ogóle American Wheat.

Parametry:
Żywiec Amerykańskie Pszeniczne 4,9% alk., 11,5 BLG
Lwówek American Wheat 5,5% alk., 13.5 BLG
AleBrowar Be Like Mitch 4,4% alk., 11,6 BLG

Zywiec Amerykanskie Pszeniczne Lwowek American Wheat (3)

2 myśli na temat “Porównanie American Wheat w wykonaniu browaru koncernowego, regionalnego i rzemieślniczego

 1. Pingback: Beer News Polska
 2. Pingback: Beer News Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s