Browar Mariacki, nowy browar w Katowicach [wizyta i degustacja]

Start Browaru Mariackiego zapowiadany był już od dobrych paru lat (od czerwca 2014). Otwarty został pod koniec czerwca 2017 roku, ale piwa dostępne były od pierwszego weekendu lipca. Co ciekawe właścicielem obiektu jest Henryk Kania, tak ten od kabanosów i innych produktów mięsnych. Jest to pierwszy nowofalowy browar restauracyjny w Katowicach (poza nim w Katowicach jest też Bierhalle i Spiż).

Tak się złożyło, że akurat kilka dni po otwarciu byłem w Katowicach, więc musiałem zobaczyć jak na etapie początku działania prezentują się ich piwa. Lokalizacja bardzo dobra, stuletnia kamienica, ścisłe centrum Katowic, właściwie główny deptak, czego chcieć więcej?

Browar Mariacki Katowice (4)

Ma to też swój minus, bo przy takim natłoku różnych imprezowych miejsc i lokali w okolicy, mam wrażenie, że browar po prostu ginie w tłumie. Stojące przed wejściem parasole Pepsi z połączeniu z dość nijakim logo browaru nad wejściem kompletnie nie rzucają się w oczy.

Gdy już udało się trafić (co wcale nie było takie łatwe), czas zobaczyć jak prezentuje się wnętrze. Logiczny podział na salę piwną i restauracyjną. Na razie w ofercie są 4 piwa: Polskie Pale Ale, Witbier, Pszeniczne i Milk Stout.
Docelowo w stałej ofercie mają być trzy pierwsze piwa plus jedno rotujące sezonowo. Deska degustacyjna 4 x 125 ml to koszt 15 zł.

Browar Mariacki Katowice (1)

Warzelnia o wybiciu 12 hl z Minibrowary.pl znajduje się w centralnej części sali restauracyjnej, 10 unitanków fermentacyjno-leżakowych, każdy po 10 hl, niedostępnych na co dzień dla gości. Z tego co się dowiedziałem mają być organizowane wycieczki na leżakownię i spotkania z piwowarem.

Jeśli chodzi o obsługę to pozytywnego nastawienia nie można im odmówić, ale przydałoby się więcej wiedzy na temat piwa, bo skoro powstał browar to muszą rozróżniać pszeniczne piwa i liczyć się w pytaniami beer geeków na temat stosowanej technologii, procesu i parametrów piw, a nie tylko z tym, czy piwo jest smakowe.To dopiero początek, więc z czasem się wyrobią.

Browar Mariacki Katowice (2)

Kilka słów o piwach:

Polish Pale Ale 12,5° Plato z chmielami lunga i Oktawia
Jest trochę zielonego i trawiastego charakteru, trochę estrów, ale też mam wrażenie, że odczuwalne lekkie gotowane warzywa, średnie wysycenie, goryczka krótka i niezalegająca, ale w niezbyt przyjemnym jak dla mnie typie.

Witbier 12,5° Plato z chmielem Sybilla, kolendrą i skórkami pomarańczy
Wysycenie w kierunku wysokiego, na pierwszym planie przede wszystkim kolendra, dalej lekka nuta skórki pomarańczy i słodycz słodowa, z racji na dużą intensywność kolendry mam wrażenie, że staje się one w odczuciu dość mdłe. Praktycznie bez piany, choć witbier powinien mieć ją dość wysoką.

Pszeniczne 12,5° Plato z chmielem Sybilla
Wyraźne fenole na pierwszym planie, przede wszystkim banany, goździkowe oraz kwiatowe nuty w mniejszym stopniu, piwo mocno wysycone, całość uzupełniona lekkością w odbiorze i rześkością słodowej bazy. Mój faworyt z tych czterech.

Milk Stout 14° Plato z chmielami Marynka i East Kent Golding
Nisko wysycone piwo, pełnia smaku na średnim poziomie, dominują palone aromaty, ponadto czekoladowe i kawowe akcenty od słodu, całość podkreślona subtelnym laktozowym charakterem, który mógłby być w mojej opinii bardziej wyrazisty, ale i tak jest ok.

Browar Mariacki Katowice (3).jpg

Browar Mariacki nie zachwycił mnie swoimi piwami, ale z drugiej strony nie mam negatywnych odczuć, raczej średni poziom na start. Z optymistycznym widokiem na przyszłość.

Jedna myśl na temat “Browar Mariacki, nowy browar w Katowicach [wizyta i degustacja]

  1. Pingback: Beer News Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s