120 piw, których musisz spróbować

Niedawno napisała do mnie Grażyna z toruńskiego studia projektowego i wydawnictwa Follygraph, które zajmuje się tworzeniem grafik kulinarnych i dla miłośników kawy. Skąd kontakt? Follygraph po raz pierwszy przygotowało poster specjalnie dla miłośników piwa i poprosiło o opinię na temat 120 Beer You Have To Try. Więc dzielę się opinią. Poster, a właściwie 3-częściowy zestaw, którego  główna część to poster A2 przedstawiający 120 piw z ich nazwami, barwą, zawartością alkoholu, stylem i proponowanym szkłem, do tego dwie karty, jedna z podziałem na style, a druga by zaznaczyć, które z tych 120 piw już były pite. Spójny styl graficzny i kolorystyka, wygląda to fajnie dla oka. Do tego bardzo dobra jakość wykonania, ale o tym później.
Czas na merytoryczne uwagi.
 
Z racji na przygotowany przez Follygraph podział na style, pierwsze co zrobiłem to poszukałem naszych dwóch eksportowych stylów i choć jest Porter Bałtycki to nigdzie nie dopatrzyłem się Grodziskiego. Zdaję sobie sprawę, że zrobienie mapy piwnych stylów jest wymagającym wyzwaniem z racji na ogromną ich płynność i rozwój, na przykład taki Kellerbier czy Porter Bałtycki mogą być zarówno górnej jak i dolnej fermentacji. Gdzieś w Ale zakręciły się piwa fermentacji spontanicznej oraz Black & Tan, a także ciekawostki w postaci Winter Warmer czy Chile Beer, zbyt lakoniczny wydaje mi się podział IPA, trafiły się też literówki jak np. Chech Pilsner. Ale serio, na pierwszy rzut oka to nie przeszkadza.
891-beer-poster-flat-gratisy-pl-follygraph

Czas na główne danie w postaci głównego plakatu. Tutaj podział na style tożsamy z pomocniczym posterem. Cieszy to, że ekipa Follygraph przemyciła na nim kilka polskich rzemieślniczych piw jak I’m so Horny, 1 na 100, Imperium Prunum, ale jest też koncernowe w postaci Warki Strong. Tak jak wspomniałem, ten autorski wybór i podział na style musiał być nie lada wyzwaniem.
Szczegółowo wgłębiając się w poster to wydaje mi się, że niektóre piwa są zbyt wyszukane jeśli chodzi o styl, kraj pochodzenia i przedstawicieli np. niemieckich stylów szukałbym w browarach z Niemiec. Choć niektóre piwa może są najwyżej oceniane online to nie są klasycznymi przedstawicielami stylu jak przy tych z Polski, bo Imperium Prunum ma dodatkowo śliwkę, a I’m so Horny ma dodatkowo kawę.

W każdym razie projekt jak najbardziej ma potencjał do rozwoju na same style piwa lub na piwa z Polski.
Super fajna sprawa! Dzięki Follygraph plakat ląduje na ścianie.
Zastanawiałem się nad jedną kwestią, bo niby plakat fajny, ale ktoś może go chcieć samemu wydrukować, tylko że jakość papieru na którym jest to wydrukowane naprawdę robi robotę, mega wytrzymały i odporny, grafiki też bardzo ładne.
Aż zacytuję: Plakaty wydrukowano na bezdrzewnym papierze archiwalnym „Arctic Volume White” (200g) techniką offsetową. Papier posiada certyfikat FSC ™ – znak odpowiedzialnego leśnictwa i PEFC oraz jest odporny na starzenie (ISO 9706). Brzmi poważnie i na taki właśnie wygląda.

Podoba wam się? Jeden z 1 000 limitowanych i podpisanych przez projektanta plakatów będzie można wygrać w konkursie wiedzy o piwie, który organizuję 1 lipca 2017 podczas urodzin bloga! Zapraszam! Jeśli nie chcecie aż tyle czekać to od ręki można go kupić TUTAJ. Przyjedzie bezpiecznie i ładnie zapakowany.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s