Małe Ciche z Browaru Ignis

Dotychczas inicjatywy rzemieślnicze słynęły z robienia piw górnej fermentacji, 0statnio jednak coraz odważniej eksperymentują z dolną fermentacją (przede wszystkim portery bałtyckie, ale i pilsy). Dlaczego tak jest? Robi je się po prostu trudniej, wymagane są niższe temperatury fermentacji, proces jest dłuższy, a ewentualne niedociągnięcia w piwie trudniej przykryć.

Dlatego dość mocno zaskoczyło mnie, że na klasycznego pilsa zdecydowała się ekipa Browaru Ignis. To dość młoda inicjatywa kontraktowa z Warszawy, działająca od jesieni 2016 roku, warząca w Szczyrzycu. Dotychczas uwarzyli 3 piwa. Pils to ich czwarte piwo. Bardzo szybko wzięli się za dolną fermentację. Sprawdzę jak im się to udało.

Ignis Male Ciche (1).jpg

Nazwy piw Ignis nawiązują do nazw wsi w Polsce, tutaj jest Małe Ciche, co zapowiada   że będzie to spokojne, łatwo przyswajalne piwo. Piwo ma 4,3% alkoholu, 11,8 BLG, 50 IBU.

Jeśli chodzi o kwestie wizualne to mamy tu złote w barwie piwo z białą, oblepiającą ścianki, drobnopęcherzykową pianą.

W aromacie bardzo klasycznie, słodowa słodycz oraz ziołowe chmielowe nuty .
W smaku mamy tu połączenie słodowej bazy w postaci słodowej słodyczy, klasycznej dla słodu pilzneńskiego, co następnie skontrowane jest odpowiednio trwającą szlachetną chmielową goryczką (nachmielone Saaz i Hallertau Mittlefruh).

Całość jest dobrze zbalansowana, gładka, lekka, przyjemna i średnio wysycona, co powoduje że mamy tutaj bardzo fajnego sesyjnego pilsa, ale czy to jest kandydat na tego mitycznego dobrego polskiego pilsa za 3 złote? Jest naprawdę fajny, ale cena będzie pewnie dwukrotnie wyższa. Dla fanów pilsów pozycja warta sprawdzenia. Choć pamiętajmy, że to tylko pils i aż pils. Nie spodziewajcie się dużego hałasu od tego piwa, jest po prostu małym cichym i fajnym pilsem.

Małe Ciche degustuję przedpremierowo, oficjalna premiera już w piątek 10 marca w Craft Rock Multitap. Więcej info.

Ignis Male Ciche.JPG

Jedna myśl na temat “Małe Ciche z Browaru Ignis

  1. Pingback: Beer News Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s