Odwiedziny rzemieślniczego browaru BroWarka

Miasto Warka już w samej swojej nazwie ma nawiązanie do piwowarstwa, warka to przecież porcja piwa przygotowana przez piwowara. Przez wieki miasto cieszyło tradycjami piwowarskimi, sięgającymi XV w., z racji na jakość robionego piwa, miasto otrzymało również przywilej wyłącznych dostaw piwa na dwór Księcia Mazowieckiego Bolesława V. Istnieje tam również Browar Warka, a od 2016 roku polska scena piwna powiększyła się o rzemieślniczy browar pod nazwą BroWarka. Pierwsze piwo z BroWarki ukazało się w listopadzie 2016 roku, był to American Pale Ale o nazwie Kazik, co nawiązuje do Kazimierza Pułaskiego, który spędził w Warce dzieciństwo.
Browar BroWarka (1).JPG

Za BroWarką stoi Hubert Kurzępa, to w całości jego projekt, on jest tu jednoosobową armią: właścicielem, piwowarem, handlowcem i marketingowcem. Hubert to doświadczony piwowar domowy, zwycięzca kategorii V Konkursu Piw Domowych w 2007 i zdobywca Grand Championa VI Konkursu Piw Domowych w Żywcu (2008), ostatniego, w którym nie został uwarzony na ogólnopolską skalę Grand Champion. Na szczęście teraz ma własny browar i jego piwa mogą dotrzeć do szerokiego grona entuzjastów dobrego piwa.
browar-browarka-2browar-browarka-3browar-browarka-4

Browar położony jest w przemysłowej części Warki, w sąsiedztwie innych hal produkcyjnych (adaptacja budynku), właściwie po sąsiedzku z należącym do Grupy Żywiec Browarem Warka. Wchodząc do środka widać, że jest to kwintesencja rzemieślniczego podejścia, prace przygotowawcze zajęły blisko półtora roku do momentu pierwszego warzenia, sprzęt przerobiony jest ręcznie i przystosowany do warzenia szerokiej gamy piw. Składa się z warzelni o wybiciu 12 hl, kadzi do wysładzania, whirlpoola, tanka fermentacyjnego i czterech tanków po 10 hl służących do leżakowania, wszystko zgodnie z autorską koncepcją. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie tanków w chłodni w celu chłodzenia całego pomieszczenia. Swoją drogą pomieszczenie pozwala na umieszczenie trzy razy więcej tanków, jest potencjał na rozwój!
browar-browarka-5browar-browarka-6browar-browarka-7

Dotychczas w BroWarce uwarzone zostało 5 piw: Kazik (American Pale Ale), O!dymione (wędzone ale),  Belgijska Biała (Imperial Witbier), Czarny Kurrak (Robust Porter) i Mój pierwszy raz (Summer Ale). Dwa pierwsze etykietami nawiązują do historii miasta, kolejne dwa to wyprawa do świata zwierząt, za to ostatnie wychodzi z propozycją pierwszego razu.

Piwa dostępne są przede wszystkim w Warce oraz w Warszawie, ale wraz z ekspansją zaczynają się pojawiać też w innych miastach Polski. BroWarka pojawi się także na 5 edycji Warszawskiego Festiwalu Piwa w strefie nowych browarów, odwiedzajcie ich tłumnie, bo warto.

Dzięki wielkie za gościnę!
Browar BroWarka (8).JPG

Jedna myśl na temat “Odwiedziny rzemieślniczego browaru BroWarka

  1. Pingback: Beer News Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s