Dlaczego warto samemu robić piwo w domu

Zastanawialiście się czasem nad tym by sprawdzić się samemu i przekonać jak to jest uwarzyć własne piwo domowe? W sumie to nic trudnego, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, składniki i po prostu zrobić to piwo, nie jest to wcale o wiele trudniejsze niż zrobienie zupy. Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani to przedstawiam kilka powodów dlaczego warto. Zrób to sam! Robienie piwa dla siebie jest jak najbardziej zgodne z prawem.

Sam się do tego długo zbierałem, teraz mija rok od kiedy zacząłem warzyć i z perspektywy czasu trochę szkoda, że nie zdecydowałem się zrobić tego o wiele wcześniej.

15541123_1302432216444835_8935190930507128504_n

Smak

Wybór piw w sklepach jest naprawdę duży, ale pewnie nie raz miałeś tak, że coś ci w nich nie pasuje, brakuje w nich jakiegoś smaku czy zapachu, coś byś dodał. Nic prostszego, robiąc własne piwo można dowolnie je skomponować i dodać do niego cokolwiek chcesz. Jeśli już zrobisz to piwo, masz zapisane wszystkie kroki procesu produkcji i zauważasz rzeczy do poprawy, zawsze możesz skonsultować się z osobami z większym doświadczeniem, poprawić pewne rzeczy i zrobić je jeszcze raz, tak by było coraz lepsze. Masz przy tym pewność, że piwo które pijesz będzie w pełni naturalnym produktem, bo przecież sam wybierasz składniki na nie.

Umiejętności

Jeśli do tej pory szczytem twoich umiejętności kulinarnych było zrobienie jajecznicy to nic nie szkodzi. Nieprzypadkowo warzenie piwa porównywalne jest często do gotowania zupy, potrzebujesz tylko odpowiednio większego garnka. Umiejętności przyjdą z czasem same, filtracja czy rozlew okażą się z każdą warką łatwiejsze, a to czego nauczy cię warzenie piwa będzie przydatne również w kuchni. Nie mówiąc już o dbałości o higienę, której nauczysz się przy warzeniu piwa. Jest to również świetny sposób na pobudzenie twojej kreatywności.

Wiedza

Chcesz zrobić fajne piwo, ale w sumie nie wiesz jakich dokładnie składników użyć? Nie szkodzi internet pełen są sprawdzonych receptur oraz porad dotyczących układania ich tak by osiągnąć zamierzony efekt. Z czasem też poznasz, który słód jako bazowy bardziej Ci smakuje i jakie chmiele wolisz dodać i czy mają być wrzucone wcześniej czy później oraz jak w ogóle jest z tymi drożdżami. Magiczne procesy chemiczne, które kiedyś były tak nielubiane w szkole, zaczną cię ciekawić i samemu zaczniesz szukać więcej o reakcji Maillarda. Odkryjesz też Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych (PSPD) i najprawdopodobniej do niego wstąpisz.

15267704_1283887104966013_3454398943735663595_n

Cierpliwość

Nie lubisz czekać? Wszystko musi być na już? Tutaj nauczysz się cierpliwości. Najpierw spędzisz trochę czasu czekając aż się ugotuje, potem czekając, aż się przefiltruje, potem czekając aż zakończy fermentację, a następnie czekając aż się nagazuje. Robienie piwa uczy cierpliwości. Spokojnie, najczęściej nie warzysz tego piwa sam, tylko minimum z jedną osobą, więc ten czas dość szybko i przyjemnie mija.

Satysfakcja

Pamiętam radość z otworzenia pierwszej zrobionej przeze mnie butelki. Świetne uczucie. Jeszcze lepszym uczuciem jest gdy to piwo będzie smakowało tobie oraz twojej rodzinie i znajomym. Masz poczucie, że zrobiłeś coś fajnego i inni to doceniają.
Przykładowa sytuacja, idziesz na imprezę, bierzesz ze sobą kilka butelek własnej produkcji piwa, gwarantuję, że wszyscy są tym zainteresowani. Tak w ogóle powiedz to sobie teraz na głos „robię piwo„, to po prostu brzmi fajnie! Od razu wzbudza zainteresowanie, ale też pytania, w tym te najpopularniejsze „jak się robi piwo w domu?”, „jak to kapslujesz?”, „etykiety też sam robiłeś?”. Stanie się to twoim znakiem rozpoznawczym, więc i dobrym tematem zastępczym, który możesz zastosować w dowolnym momencie. Wyobraź sobie spotkanie rodzinne, temat schodzi na przykład na politykę, zanosi się na konfrontację, a nagle ty niczym rycerz na białym koniu wjeżdżasz i mówisz „zrobiłem ostatnio nowe piwo, kto chce spróbować„. Sytuacja uratowana.

Rywalizacja

Gdy już uwarzysz trochę piw, będą wychodziły ci one coraz lepiej i masz ochotę na trochę rywalizacji to jest szansa wziąć udział w bitwach lub konkursach piwnych, gdzie różne piwa w tym samym stylu porównywane są przez konsumentów i ekspertów piwnych. Gdy zaangażujesz się bardziej i z czasem staniesz się naprawdę dobry to będziesz mógł przenieść domowe receptury na grunt komercyjny jak uczynił to niejeden piwowar domowy, bo piwowarstwo domowe to kuźnia kadr dla browarów rzemieślniczych i nie tylko.

Tak to wyglądało na finale Warszawskiej Akcji Warzelnej w Beerokracji, gdzie piwa trzech piwowarów domowych oceniane były przez ponad 100 osób.

warszawska akcja warzelna.jpg

Cena

Często podnoszony jest też aspekt ekonomiczny. Masz tak, że robiąc piwne zakupy wolisz nie patrzeć na rachunek? 50 PLN ot tak poszło w świat? W przypadku piwa domowego, zestaw surowców na jednorazową warkę około 20 litrów 14 BLG piwa, spokojnie może kosztować poniżej wspomnianych 50 złotych. Daje to czasem nawet 2 zł za butelkę za same składniki. Ponadto koszt zestawu startowego to około 150 zł, jednak im więcej warek tym amortyzacja jest szybsza. Co bardziej skrupulatni mogą wliczyć też czas pracy w cenę końcową piwa, ale po co? Przecież to sama przyjemność. Butelki też bez problemu można dostać za darmo, wystarczy szepnąć znajomym. Niezmiennym kosztem będzie za to woda i energia elektryczna, ewentualnie dodatki związane z rozwojem browaru, które tylko zwiększą jego efektywność.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s