Kotwiczne Wheat Wine z 30 BLG, czyli kooperacja Browaru Spółdzielczego i Doctor Brew

Wow! Na samym wstępie tylko to ciśnie się na usta. Dziś coś, co kolejny raz przekracza granice w polskim krafcie. O osiągnięcie takiego ekstraktu naprawdę trzeba się postarać. Oni naprawdę to zrobili, pierwsze w Polsce dostępne oficjalnie na rynku piwo mające 30 BLG (ok, wiem było Jopejskie, ale to na zasadzie pokazu).Nowatorską kompozycję przygotował dla nas Browar Spółdzielczy.

Wheat Wine, pierwszy raz piję piwo w tym stylu, jak zapewnę większość z was, to swoista interptacja Barley Wine, tylko że z dodatkiem słodów pszenicznych. Sprawdźmy jak się udała.

Gdy powiem „piwo pszeniczne” większości z was kojarzyć się ono będzie z lekką i rześką pszenicą, witbierem, hefewiezenem, american wheat, niektórym może z weizenbockiem, natomiast tutaj ta pszenica jest prawdziwym mocarzem. Pomarańczowa barwa, ogromnie mętna, wręcz oleista z białym pierścieniem z piany na górze. W aromacie mamy słodycz znaną z pszenicznych piw, jednak tutaj o wiele głębszą i bardziej intensywną, w z intensywnymi alkoholowymi akcentami, możliwe że dla niektórych za mocnymi. W smaku również intensywna słodowa pszeniczna słodycz, owocowość, wręcz suszone owoce, winny posmak, ale także fenolowość. Wszystko to połączone z alkoholowym posmakiem, ale jego w tak intensywnym piwie wydaje mi się, że nie da się uniknąć. Lecz tym co najciekawsze jest odczucie w ustach, nie dość że ogromna pełnia smaku, jego niesamowita intensywność, to jeszcze oleistość (mocniejsza nawet niż w żytnich piwach). Prócz intensywnego charakteru słodowego mamy również balansującą go, niesamowicie intensywną goryczkę na zakończenie. Niestety, z czasem, po dłuższym ogrzaniu wychodzi wręcz zbyt mocna  w moim odczuciu alkoholowość.

Jest to po prostu piwo jakich nie ma na rynku i trzeba spróbować, szczególnie w nadchodące zimowe wieczory. Oczywiście niepasteryzowane i niefiltrowane, naturalnie mętne. W składzie słody Pale Ale, pszeniczny, karmelowy 30, chmiel Polaris i drożdże US-05.

Browar Spoldzielczy Kotwiczne (1).JPG

2 myśli na temat “Kotwiczne Wheat Wine z 30 BLG, czyli kooperacja Browaru Spółdzielczego i Doctor Brew

  1. Doskonałe wheat wine piłem ostatnio na WFP – Wine Cake od Brokreacji 24 plato. Próbowałeś go i jesteś w stanie jakoś przyrównać?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s