Hevelka 2016 pełna słońca i piłki nożnej

Za nami druga edycja Festiwalu Piw Rzemieślniczych Hevelka. W dniach 24-26 czerwca, Hala C Amber Expo w Gdańsku wypełniła się blisko 40 stoiskami wystawców z browarów, lokali i dystrybutorów piwa, a ponadto dużą ilością food trucków i innych stoisk jak lody piwne (mniam!), soki czy chipsy Pringles (octowe czipsy one love). Wybór był naprawdę szeroki i można było znaleźć praktycznie wszystko co potrzebne. Były też planszówki, flippery i piłkarzyki. Ponadto współpraca z aplikacją Everytap (można powiedzieć, że pełniła rolę aplikacji festiwalowej), dzięki której można było kupować piwa 1 zł taniej i jeszcze do tego brać udział w konkursach z nagrodami. Dla zainteresowanych tematyką kultury piwnej, w piątek był również tematyczny wykład prowadzony przez Tomka Kopyrę.

Zorganizowane zostały specjalne linie dowożące na festiwal oraz kupon promocyjny na skorzystanie z przejazdów Uberem, ponadto szeroka promocja na mieście (Hevelka by bardzo mocno widoczna), reklamy w internecie, unikalna, specjalnie zaprojektowana szklanka czy chociażby patronat Prezydenta Gdańska. W kwestii promocji wydawać by się mogło, że wszystko zostało zrobione jak należy. Hevelka była również ratunkiem od pogody, bo przy blisko 40 stopniowym upale panującym w weekend, klimatyzowana hala była miejscem, z którego nie chciało się wychodzić.

Centralnym punktem festiwalu były transmisje meczów EURO 2016, w sumie na ogromnym telebimie na hali i dwóch dużych monitorach pokazano wszystkie 6 meczów. Znając ceny jakie inne miasta podawały za kupno praw do transmisji, w tym przypadku trzeba zakładać, że chodziło o pięciocyfrową kwotę. Ale jak widać jak się chce to można i to udało się organizatorom Hevelki. Niestety nad Trójmiastem pod koniec dogrywki meczu Polski rozpętała się burza z piorunami, przez co na chwilę wszystko się wyłączyło i pewien czas słychać było tylko audio bez wizji, wtedy zgromadzone około 3 tysięcy osób miało już stan przedzawałowy (ja również). Na szczęście organizatorzy szybko ogarnęli sprawę i puścili relację z internetu (szybka reakcja Jacka, chapeau bas).

Swoją drogą jak zdecydowanie więcej radości mielibyśmy w Polsce na tych mistrzostwach gdyby powstały specjalne strefy kibica jak to miało miejsce 4 lata temu. Setki tysięcy osób w ogromnych strefach kibica i gigantyczna impreza pozostały tylko wspomnieniem, bo teraz ta 3 tysięczna strefa kibica na Hevelce była jedną z największych w Polsce. Dlatego nadal bojkotuję Polsat.

Zresztą zobaczcie jakie były emocje przy strzelonej przez nas bramce:

Żeby nie było tak kolorowo, wydaje mi się, że jednak nie wszystko się udało, strefa VIP z tego co widziałem nie cieszyła się zbyt dużym powodzeniem, zresztą frekwencja mimo tak unikalnego i emocjonującego wydarzenia również nie była taka jak obstawiałem, że będzie, bo serio myślałem, że na meczu pojawią się takie tłumy, że ludzie nie będą mieścili się na hali, tak jednak nie było. Ponadto ogólna frekwencja również wydaje się, że była niższa niż w zeszłym roku, mimo że wtedy festiwal trwał 2 dni. Było przecież przygotowane też zdecydowanie więcej miejsca niż przed rokiem.

Skoro tak jak pisałem powyżej wszystko było tak dobrze organizacyjnie przygotowane, to co poszło nie tak? Czyżby przesyt festiwali piwnych w Polsce?

Większa, w porównaniu z zeszłym rokiem, liczba wystawców wiązała się z tym, że rzadko u którego były kolejki. Coraz częściej, patrząc również po innych festiwalach, przekonać się można, że jednak niedziela to dzień, w którym po prostu nie ma zbyt dużego zainteresowania. Również upał mógł spowodować, że ludzie woleli zostać w domu lub pozalegać na plaży. Pamiętać trzeba, że odbywały się też Cudawianki w Gdyni i wiele innych plenerowych imprez.

Przed organizatorami festiwali w Polsce wyzwanie co zrobić by te imprezy dalej się rozwijały frekwencyjnie, bo nie mam wątpliwości, że organizacyjnie stoją na coraz wyższym poziomie i tak jak tutaj połączone z Euro 2016, tak i inne łączone będą z szeregiem dodatkowych atrakcji jak festiwale jedzenia, muzyki czy innego rodzaju tematyczne zagadnienia.

Organizatorzy Hevelki bardzo szybko zareagowali i podali, że podczas następnej edycji liczba wystawców ograniczona zostanie do 25, będzie podział na dwie dwudniowe edycje na jesień i na wiosnę.

Piwo festiwalu? Polish Imperial Potato Pale Ale wygrało wszystko, wszystkim smakowało, ale było w bardzo limitowanych ilościach. Kto nie próbował może żałować. Albo i nie.

Pora na zdjęcia:

Browar Waszczukowe przygotował premierowo Dzielnego Irka, czyli Irish Red Ale, oraz specjalną, leżakowaną w beczce wersję Łychy Zbycha.

Hevelka Gdansk 2016 (5)

Brodacz u Brodacza polewa premierowe Dla Paskudnych Pijaków, lekkie festiwalowe piwo na niemieckich chmielach

Hevelka Gdansk 2016 (6)Hevelka Gdansk 2016 (7)

Najciekawsza walizka na festiwalu, pewnie są tam etykiety Specjala

Hevelka Gdansk 2016 (8)

Można było dorwać limitowane butelki porteru bałtyckiego z ReCraft, wreszcie ją mamm!Hevelka Gdansk 2016 (9)Hevelka Gdansk 2016 (10)

Salt Lord, gose, smakujące niczym słony witbier, czyli jedno z moich ulubionych piw z festiwalu od Beer Bros

Hevelka Gdansk 2016 (11)

InnoBeczkowóz przy samym wejściu na teren festiwalu

Hevelka Gdansk 2016 (12)Hevelka Gdansk 2016 (13)Hevelka Gdansk 2016 (14)

Spirifer kibicuje Polsce, premierowo na stoisku był rześki American Wheat „Sztama”Hevelka Gdansk 2016 (15)Hevelka Gdansk 2016 (16)

Kaszebe Runda i cyklistki trafiły też na Hevelkę, sprawdzaliśmy, nie jeździły po piwieHevelka Gdansk 2016 (17)

Degustuje, kibicuje

Hevelka Gdansk 2016 (18)Hevelka Gdansk 2016 (19)

Wędzone i kawowe jasne ale? Dla miłośników kawy i papierosów idealne. Obie rzeczy są w nim wyraziście zawarte

Hevelka Gdansk 2016 (20)

Premierowe Samurai Rebellion, czyli jaśminowe herbaciane Pale Ale, mega intensywny jaśmin w aromacie i harbaciany smak, jest bardzo fajnie na lato w sam raz

Hevelka Gdansk 2016 (21)Hevelka Gdansk 2016 (22)Hevelka Gdansk 2016 (23)

Pinglesy octowe to król pośród chipsów jak lew jest królem dżungli i jedyne, których mi nikt nie wyjada

Hevelka Gdansk 2016 (24)

Wikingówny w Gdańsku

Hevelka Gdansk 2016 (25)

Wracając do piw, kooperacja AntyBrowaru i Piwoteki, jasny ale z laktozą i kakao, biała czekolada w płynie

Hevelka Gdansk 2016 (28)

Kolejny nachmielony cydr, tym razem z Cascade PL

Hevelka Gdansk 2016 (29)

Sprzęt do szybkiego polewania już  w Polsce, podobno nalewa 200 kubków w czasie gdy z kranu można nalać 50. Szkło też już opatentowane i niedługo dostępne

Hevelka Gdansk 2016 (30)

Lody Lindemans Framboise, Nepomucen Oatmeal Stout czy Brodacz Americano czekały na stoisku Delicje

Hevelka Gdansk 2016 (31)

Miś Wojtek z Browaru Wrężel, na samą myśl o nim czuję miętę, tak intensywnie miętowe jest to piwo

Hevelka Gdansk 2016 (32)

Ze wszystkich American Wheatów, które próbowałem na Hevelce to właśnie Wheaton z Browaru Szpunt okazał się moim faworytem

Hevelka Gdansk 2016 (33)

Sąsiedztwo festiwalu, fajnie to wyglądało

Hevelka Gdansk 2016 (34)

Browar Kościerzyna jest głównym sponsorem Hevelki i widać to już od samego wejściaHevelka Gdansk 2016 (1)Hevelka Gdansk 2016 (2)

Piwo festiwalowe i szkło festiwalowe, czyli obowiązkowy zestaw na pamiątkęHevelka Gdansk 2016 (3)

Skoro byłem Gdańsku to trzeba było odwiedzić również morze

Hevelka Gdansk 2016 (35)

Było fajnie, do zobaczenia na kolejnej edycji!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s