Zaproszenie na konferencję „Krafty a Paragrafy: czyli o piwie po prawniczemu”

krafty a paragrafy elsa

Piwowarstwo rzemieślnicze w Polsce dociera do coraz szerszego grona odbiorców, coś co 5 lat temu przedstawiane było w kontekście hobby dla pasjonatów, aktualnie staje się coraz częściej postrzegane jako atrakcyjny sposób na biznes. W ciągu ostatniego tygodnia pojawiły się artykuły o sukcesach biznesowych dwóch inicjatyw, Browaru Artezan oraz Browaru Inne Beczki. Piwa rzemieślnicze i szeroko pojmowana rewolucja piwna w Polsce zdobywa coraz większe zainteresowanie, jest coraz powszechniej dostępna, generalnie wchodzi do mainstreamu. Łatwo powiedzieć, że ktoś ma browar i robi piwo, to brzmi przecież tak lekko, łatwo i przyjemnie. W istocie jednak cały proces zakładania browaru, czyli przedsiębiorstwa produkcyjnego jest zagadnieniem niezwykle skomplikowanym i wieloaspektowym, który trzeba przejść by móc powiedzieć „robię piwo”. Browar jest podmiotem funkcjonującym na zasadach rynkowych w określonym systemie prawnym i podatkowym, stąd musi spełniać szereg wymogów oraz realizować określone obowiązki.

Jakie są wymogi, co trzeba zrobić by produkować i sprzedawać piwo? Tego będzie się można dowiedzieć 4 maja od godziny 16:00 podczas organizowanej przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Warszawa konferencji „Krafty a Paragrafy: czyli o piwie po prawniczemu”.

Pierwszy panel, który mam przyjemność poprowadzić, koncentruje się na spojrzeniu na piwo z perspektywy producenta, zawierać będzie kompleksowy zestaw informacji oraz wiele praktycznych porad przydatnych dla wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w temacie zakładania browaru, a w szczególności dla tych, którzy taki browar chcą założyć. Jest to tym bardziej cenne, że wiedzę uzyskać będzie można od praktyków profesjonalnie zajmujących się powyższymi zagadnieniami.

Marcin Małecki – Prezes Browaru Maryensztadt, opowie uczestnikom o zakładaniu browaru z perspektywy przedsiębiorcy.

Dr Radosław Mędrzycki reprezentujący Katedrę Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego WPiA UKSW, opowie o aspektach prawno-administracyjnych zakładania browaru ze szczególnym uwzględnieniem tematyki browaru jako spółdzielni.

mgr inż. Janusz Salwa – Kierownik Oddziału Nadzoru Bezpieczeństwa Żywności, Żywienia i Kosmetyków Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, w swojej prelekcji przedstawi tematykę zakładania browaru z perspektywy przepisów sanitarnych.

Radosław Maćkowski – doradca podatkowy, Kancelaria Doradcy Podatkowego MVP TAX, opowie uczestnikom o obowiązkach prawnopodatkowych związanych z zakładaniem i prowadzeniem browaru.

942246_10153505111529080_5134027750661266707_n.jpg

W drugim panelu przedstawione zostaną zagadnienia, które skierowane będą w dużej mierze dla konsumentów. Poruszona zostanie bardzo gorące ostatnio kwestia legalności spożywania alkoholu po prawej stronie Warszawy na nadwiślańskich bulwarach.

Kultura piwna tworzona jest przez ludzi, to o nas w niej chodzi, stąd niezwykle ważne jest by mieć świadomość na temat praw i obowiązków związanych ze spożywaniem alkoholu, oraz ich ewentualnych konsekwencji, dlatego też w Panelu II „Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – teoria i praktyka” również przybliżone zostaną kwestie zawarte w powyższym akcie prawnym datowanym na 26 października 1982 r.  Podczas panelu wystąpią:

mec. Mateusz Janowski – adwokat, Kancelaria Janowski Poręcki Dąbrowska Ignatjew sp.j., autor opinii prawnej dla Urzędu Miasta st. Warszawy, z której wynika, że spożywanie alkoholu na Bulwarach Wiślanych jest legalne.

Marek Tatała – Wiceprezes Zarządu Forum Obywatelskiego Rozwoju, założyciel inicjatywy „Legalnie nad Wisłą”, walczy o legalne spożywanie alkoholu na warszawskich Bulwarach Wiślanych.

dr Jacek Moskalewicz – socjolog, Kierownik Zakładu Badań nad Alkoholizmem i Toksykomaniami Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Członek panelu ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, opowie o społecznych aspektach spożywania alkoholu i Ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

Wśród partnerów medialnych jest oczywiście KilkaSlowoPiwie.com, ale również

PiwnyGaraż.pl,

Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych,

Legalnie nad Wisłą.

Konferencja odbędzie się 4 maja 2016 r. o godzinie 16:00, w sali 200 Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego (wejście przez mały dziedziniec na lewo od bramy głównej Kampusu Głównego przy ul. Krakowskie Przedmieście). Potrwa do godziny 19:00. Po zakończonym wydarzeniu organizatorzy zapraszają na wspólną integrację. Serdecznie wszystkich zapraszam w imieniu organizatorów oraz w swoim.

Więcej informacji o konferencji: https://www.facebook.com/events/1737367823172778/

Jedna myśl na temat “Zaproszenie na konferencję „Krafty a Paragrafy: czyli o piwie po prawniczemu”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s