2 Chmiel Fest w Żyrardowie

W dniach 29-30 kwietnia 2016 r. odbyła się 2 edycja festiwalu Chmiel Fest – Industrialny Festiwal Browarnictwa w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Zapraszam do zapoznania się z kilkoma słowami na temat moich wrażeń dotyczących festiwalu.

Byliście kiedyś w Żyrardowie? Więc przybliżę wam na szybko temat.

W 2016 roku obchodzone jest 100-lecie nadania praw miejskich dla Żyrardowa, jest to bardzo mocno fabryczne miasto, jak podają miejskie źródła reklamowe zwany jest też Polską stolicą lnu. Podobno żyrardowski len przyciąga do Żyrardowa miłośników naturalnych tekstyliów i turystów z całego świata. To właśnie w muzeum lniarstwa odbywa się kolejna edycja Chmiel Festu, który też wpisuje się w obchody stulecia. Mnie osobiście len nie zachęca, ale wydaje mi się, że to właśnie piwowarstwo może być tym co sprowadzi nowych turystów do miasta, w pobliskiej okolicy znajduje się przecież Hopium, jest Beer Bros, będzie cydrownia, no i festiwal. Promocja Żyrardowa jako miasta browarnictwa może być jedna z ciekawych możliwości.

Muzeum znajduje się po sąsiedzku z Beer Bros, przed wejściem na festiwal odwiedziłem browar, jak zawsze wnętrze robi wrażenie. Brakuje w nim tylko brewpubu, niestety nie ma na to zgody, a szkoda, bo klimat jest taki, że mógłby to być najlepszy brewpub w całej Polsce! Wszędzie w okolicy fabryczna zabudowa, które już ledwo pamiętają czasy fabrycznej chwały. Teraz te miejsca odżywają, są odnawiane, wraca do nich życie, między innymi, symboliczna opłata za wstęp na festiwal przeznaczona była na renowację. Warto było wspomóc.

Jeszcze kilka lat temu w życiu nie pomyślałbym, że majówkę spędzę w Żyrardowie. Przed wstępem na Chmiel Fest zrobiłem krótki przelot po mieście i dało się zauważyć, a raczej nie zauważyć reklam festiwalu. Brak plakatów w centralnych częściach miasta, co prawda było kilka znaków w najbliższej okolicy festiwalu, ale to wszystko i było tego za mało. Był za to mały fiat z głośnikiem jeżdżący po mieście i zapraszający do odwiedzin. Jakie było przełożenie na wskaźnik odwiedzin? Nie wiem, w każdym razie trzeba było się wsłuchać by zrozumieć czego dotyczył komunikat, nie było to oczywiste. Przydatne byłyby też  plakaty na dworcu w Żyrardowie z nakierowaniem jak trafić na festiwal, zastanowiłbym się też nad promocją skierowaną na Warszawę oraz Łódź. Jest potencjał na znaczny wzrost liczby odwiedzających. Byłem w sobotę w godzinach 16-22 i frekwencyjnie nie powalało. Poniekąd wpływ na to miał też termin, bo dużo osób na majówkę wyjechało poza miasta, ale ci którzy zostali, to grupa, którą trzeba było ściągnąć w jak największej ilości, chyba nie do końca się to udało.

Kolejna kwestia to pytanie ile browarów będzie zainteresowane udziałem w kolejnej edycji, bo na festiwalu była jak nigdy możliwość porozmawiania z  przedstawicielami różnych browarów. Chyba wszyscy wiedzą co to oznacza. Wśród wystawców były takie podmioty jak Uncle and Nephew Ciders, browary: Beer Bros, Trzech Kumpli, Spirifer, Wrężel, Witnica, Hopium wystawiane przez żyrardowski sklep Alkoholowy Zawrót Głowy, Fabryka Piwa, Jan Olbracht oraz Reden wystawiane przez Portal Piwny, a ponadto Edi i Koreb. Każdy znalazł coś dla siebie. Była także strefa piwowarów domowych z Piwo i Cydr oraz MOT PSPD. Zaskoczeniem dla mnie był udział tak dużej liczby foodtrucków, serio taka ilość jest porównywalna do największych imprez piwnych w Polsce. W ogóle foodtrucki były w podobnej (na oko) liczbie jak browary, jeśli nie więcej.

Za to zdecydowanie za mało za to było toalet, bo jedna męska i jedna damska toaleta na cały festiwal to z góry wiadomo, że nie ma prawa się sprawdzić. Było też dość zimno, na tyle zimno, że ludzie wychodzili na dwór.

Fajną pamiątką mogłoby być festiwalowe szkło lub uniwersalny gadżet z festiwalu, zapomniałem ze sobą zabrać mojego szkła, więc tym razem zdecydowałem się na festiwal z plasteku. Jak się bawić to się bawić, bo kufelki z Ediego zostały wyprzedane.

Szkła nie było, były za to premiery, bo świeżutkie kooperacyjne piwo z Beer Bros i Piwoteki, czyli Podaj Cegłę (Red Ale z dodatkiem hibiskusa, herbaty rooibos i soku z buraków) oraz prawie premierowy 100% roggenbier Ryen Ryenolds z Hopium, mający premierę dzień wcześniej, którego uwarzyliśmy z okazji 6 urodzin bloga, było również głosowanie na najlepszy browar festiwalu, to akurat bardzo fajna inicjatywa, warto to rozwijać na przyszłość. W tym roku wygrał Beer Bros, dostali nawet statuetkę, gratulacje panowie! Głosowałem na was.

Generalnie była to najlepsza impreza w Muzeum Lniarstwa, na jakiej dotychczas byłem :)

Trzymam kciuki i kibicuję, a tymczasem zapraszam na fotorelację:

Chmiel Fest na prawo

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (1)

Stara Przędzalnia, aktualnie już odnowiona, wygląda bardzo przyjemnie. Dla tych co nie wierzyli, że zwiedzałem

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (2)

Na pierwszym planie budynek Beer Bros, w tle budynek festiwalowy, są blisko, bardzo blisko siebie

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (3)

Tak to jest budynek browaru Beer Bros, powinna powstać społeczna akcja dążąca do otwarcia tutaj brewpubu

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (4)

Tutaj jest taki genialny klimat

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (5)

W środku również daje radę

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (6)

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (7)

2 Industrialny Festiwal Browarnictwa, dla mnie, uznaję za otwarty! Tylko mógłby się trochę wcześniej zaczynać, bo 18:00-0:00 i 16:00-0:00 to jednak dość krótko.

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (8)2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (9)

Mój drugi raz w Muzeum Lniarstwa, nigdy nie przypuszczałem, że tak mocno wdrożę się w tematykę przemysłu lniarskiego

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (10)2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (11)

Stoisko Alkoholowego Zawrotu Głowy, z kranu dwa piwa z Hopium, Fesley Snipes (FES) i Ryen Ryenolds (100% roggenbier)

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (12)

Piwo ze 100% zasypem słodu żytniego, bardzo gęste, wręcz przy większym łyku kisielowate, ale przy tym niesamowicie lekkie w odbiorze i orzeźwiające, Citra i Amarillo odznaczyły się w Ryenie

  2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (13)

Łukasz z Alkoholowego Zawrotu Głowy poopowiadał o stylach piwa i odpowiednim doborze szkła, dobra robota!

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (14)2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (15)2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (16)

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (17)

Strefa Piwo i Cydr i MOT PSPD, pojawili się z pokazami warzenia piwa, można było samemu ześrutować słód, dorzucić chmiele, przefiltrować, pomieszać w garze czy zakapslować butelkę, jeden z najbardziej wartościowych z perspektywy edukacyjnej, elementów festiwalu

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (18)2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (19)2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (20)

Beer Bros byli u siebie i przygotowali premierowe piwo „Podaj Cegłę”, co idealnie wpisuje się w pofabryczny charakter miasta i okolicy. Piwo uwarzone wraz z Browarem Piwoteka, a jest to Red Ale z hibiskusem, roiboos i sokiem z buraków). Nieźle zabarwione i czuć dodatki, fajna interpretacja Red Ale.

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (21)2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (23)

Trzech Kumpli w 6 kranami, zestawem butelek, szkłem, generalnie pełen zestaw, można było dostać też Tripadelic

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (24)

Portal Piwny wystawiał Fabrykę Piwa, Reden i Jana Olbrachta, można ich spotkać na coraz większej liczbie festiwali, to też pokazuje, że przy tak dużej liczbie festiwali współpraca jest niezbędna, bo same browary nie dadzą po prostu rady być wszędzie

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (25)2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (26)2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (27)

Cydry z Uncle and Nephew na miejscu, a już teraz rezerwujcie czas na 21 maja br., na cydrowy piknik nad Wisłą w Warszawie

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (28)

Browar Spirifer z nową wersją kolarskiego Giro, idealny na rozpoczynający się rowerowy maj!

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (29)

Wrężel mówi, że piwo to pasja, zgadzam się

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (30)

Na scenie można było zagrać nawet w alkostatki i beer ponga, były też piłkarzyki, więc każdy znalazł coś dla siebie

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (31)

Piwo Polska z Browar Witnica

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (32)

Wybór foodtrucków naprawdę zacny!

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (33)2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (34)

Pierwszy browar III-tysiąclecia, baniaków też nie zabrakło

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (35)

Piwo niefiltrowane jest naprawdę niefiltrowane

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (36)

Takie ładne kufelki od razu się pokończyły

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (37)

Po festiwalu małe zwiedzanie lokali, dość nowym miejscem jest Telegraf, na kranie po 1 piwie z Beer Bros i Hopium, a wewnątrz niesamowicie przytulnie, bardzo fajne i warte odwiedzin miejsce na Piwnej Mapie Żyrardowa.

2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (38)2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (39)2 Chmiel Fest Zyrardow 2016 (40)

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s