Torpedo Extra IPA z legendarnego amerykańskiego Sierra Nevada Brewing

Dzięki współpracy z dystrybutorem piw rzemieślniczych Beer Enthusiast mam przyjemność degustacji znajdującego się w ich ofercie piwa Torpedo Extra IPA z legendarnego browaru Sierra Nevada z Chico, California. Piwo górnej fermentacji w stylu American India Pale Ale, jest bardzo intrygujące poprzez zawarcie w jego nazwie „Torpedo Extra”, trzeba szykować się na coś extra, a należy wziąć pod uwagę, że jest chmielone na bogato, bo ma aż 70 IBU. Stąd też na etykiecie w miejscu, gdzie każde piwo ze Sierra Nevada ma obraz, w tym piwie pokazana jest plantacja chmielu, bo tutaj ma go być dużo, bardzo dużo!

Torpedo to autorski, wymyślony w 2009 roku, pomysł browaru na chmielenie, tak aby było ono jak najmocniej nachmielone. Nazwa wzięła się z tego, że kadź w której ma miejsce chmielenie wygląda właśnie jak torpeda. Na czym cały proces polega? Zamiast standardowego dodawania chmielu do piwa to piwo jest dodawane do chmielu, a właściwie jest przez nie przelewane we wspomnianej kadzi.

Sierra Nevada Brewing został założony w 1980 roku z inicjatywy Kena Grossmana i jest to jeden z browarów, który od samego początku przewodził piwnej rewolucji w USA.

W składzie chmiele Magnum, Crystal, Citra, słody jęczmienne jasne i karmelowe, drożdże, woda.

Ma 70 IBU, zawiera 7,2% alkoholu, 17,3 BLG i dostępne jest w butelce o objętości 350 ml.

torpedo extra ipa

[BARWA]

Ciemno złote, z kolorem wpadającym w bursztyn, ponadto jest lekko zmętnione.

[PIANA]

Wysoka, mocna, biała piana (z lekkim kremowym cieniowaniem) soczyście obklejająca ścianki szklanki, pozostając na nich jeszcze po wypiciu, zdecydowanie jest moc jak i w całym piwie.

[ZAPACH]

Torpedo Extra IPA uwarzone było z amerykańskimi chmielami, jak na amerykańskie odmiany chmielu przystało jest ono z egzotycznymi aromatami. Przede wszystkim cytrusowe, mango, owoce tropikalne ponadto żywiczne, trawiaste. Dość delikatna w zapachu jest ta torpeda.

[SMAK]

Pełne, treściwe w smaku piwo, łączące cytrusowe akcenty na pierwszym planie z delikatnie zaakcentowanym karmelowym tłem. Przede wszystkim  charakter pochodzący od użytych chmieli, wyczuwalny grejpfrut, pomarańcze, cytryna, limonka, mango, czyli tropikalne owoce, sosnowa żywiczność. Choć wiadomo, że jeszcze lepiej smakowałoby prosto z browaru.

sierra nevada torpedo extra iPA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s