Podstawy komunikacji browarów rzemieślniczych

Jakość piwa jest bardzo ważna, lecz równie istotna jest komunikacja ze strony browaru z otoczeniem, z innymi browarami, pubami, blogerami i oczywiście z klientami, bo nawet najlepsze piwo ciężko bez tego sprzedać. Zastanawialiście się czemu mało się o was mówi? Może dlatego, że poza warzeniem nie ma żadnych informacji ze strony browaru. Doskonale sobie zdaję sprawę jakie to czasochłonne, ale jest kilka możliwości jak małym kosztem zainteresować sobą miłośników piwa. Można zrobić tak na bogato i z rozmachem jak AleBrowar, który jest niezwykle aktywny marketingowo zarówno na wydarzeniach piwnych jak i w internecie angażując się w wiele mediów społecznościowych, nagrywając filmiki. Ich jest wszędzie pełno i robią to bardzo dobrze. Przedstawię poniżej kilka przykładów, które powinny być doskonale znane wszystkim browarom, ale jednak jak patrzę na to co się dzieje to mam wrażenie, że jednak o tym zapominają. A pomysłów jest całe mnóstwo.

Jan Olbracht Rzemieślniczy (22)

Etap warzenia piwa

Nie ma nic prostszego niż wrzucenie zdjęcia z browaru, informacji że przygotowuje się coś nowego. Można zrobić konkurs na nazwę piwa, zgadywanie jaki to jest styl, historię o piwie, interpretację etykiety i tak dalej. Ważne żeby była informacja o tym, że pojawia się coś nowego, żeby klienci zapisali to sobie i wyczekiwali na kolejne informacje, aby wzbudzić dyskusję, żeby to było wyczekiwane. Stąd też istotne by wrzucić jeszcze przed pojawieniem się na rynku etykiety, bo to jest twarz piwa, ludzie będą wiedzieć czego szukać. Wrzucanie ciekawostek, czegoś co jest unikalne, jakiś historii dnia codziennego, tego ludzie chcą.

ninkasiblabla (3)

Etap sprzedaży piwa

Mówiąc A, trzeba powiedzieć też B, gdy już informuje się o robieniu nowego piwa warto zachować ciągłość informacyjną. Co zrobić? Oczywiście premierę, najlepiej żeby była to oficjalnie podana data, w krótkiej informacji np. w najbliższy piątek w pubach i sklepach szukajcie naszego piw. Tak by była oficjalna wiadomość o pojawieniu się go, a nie jedynie liczenie na opinię, bo ludzie nie będą się dopytywać, piw jest coraz więcej, trzeba walczyć i wzbudzać zainteresowanie by nie zniknąć z ich świadomości. Skoro już jest premiera to można jeden wieczór poświęcić na wyjście do ludzi, bo na pewno znajdą się chętni by porozmawiać na temat nowego piwa, bo kultura piwna to przede wszystkim ludzie, tworzona jest przez ludzi dla ludzi. Warto też na stronie umieścić listę miejsc, gdzie macie pewność, że można dostać piwa z waszego browaru.

To by było na tyle, wiem że wiele browarów świetnie sobie radzi z komunikacją, w szczególności mam na myśli top polskiego kraftu, ale mimo wszystko są jeszcze inicjatywy, które mam wrażenie zapominają o tym.

Jedna myśl na temat “Podstawy komunikacji browarów rzemieślniczych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s