Komes Podwójny Ciemny

Komes z 2012 roku refermentowany. Lecz właściwie co to oznacza, bo jest to nowy termin na Browarni. Najpierw fermentowane w otwartych kadziach drożdżami górnej fermentacji. O refermentacji można mówić wtedy, kiedy piwo zostało poddane ponownej fermentacji już w butelce poprzez dolanie brzeczki zmieniającej się w alkohol i dwutlenek węgla. Zwiększa przy tym stężenie ekstraktu, sprawia że piwo jest pełniejsze w smaku.

Rzeczywiście, pełni smaku nie można mu odmówić, co więcej to charakteryzuje go zbożowy, karmelowy i owocowy posmak plus delikatna goryczka. A otwierając je usłyszałem, czemu tak colą zapachniało, co spowodowane jest tym, że po otwarciu rozprzestrzenia się karmelowy aromat.

Skład: woda, słody jęczmienne (jasny, monachijski, karmelowy), cukier (kandyzowany, bursztynowy, trzcinowy), chmiel i drożdże. Zawartość alkoholu 7%, ekstrakt 15% wag.

Sam producent zaleca trzymanie go nawet 18 miesięcy by ze świeżego i owocowego zmieniło swoje cechy na bardziej wytrawne i złożone smakowo. Bo samo piwo było „nieśpiesznie warzone” i co prawda ma być źródłem „leniwej przyjemności”, ale jest tak bardzo pijane, że szybko znika.

Dodatkowe wyróżnienie należy się za wygląd tego piwa, etykiety są genialne w swojej prostocie, nie dość, że zawierają wszystkie potrzebne informacje, to jeszcze pięknie się prezentują, a uroku dodają jeszcze wypukłe litery i orzeł.

Czy wiecie co oznacza słowo komes? Przyszedł do Polski tak samo jak Dubbel (ten czerpie z tradycji Trappistów) z Zachodniej Europy wraz z modą na przejmowanie zwyczajów, byli to urzędnicy królewscy, których funkcje były dziedziczone z pokolenia na pokolenie tworząc wyspecjalizowane rody działające w królewskiej administracji.

Ocena: 4/5

komesciemny

Jedna myśl na temat “Komes Podwójny Ciemny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s