Turystyka Piwna: Warszawa i miejsca, które warto odwiedzić

Jeżeli często zadawaliście sobie pytanie gdzie na piwo w Warszawie? I do tej pory nie znaleźliście odpowiedzi to mam nadzieję, że ten wpis Wam pomoże znaleźć odpowiedź.

Piw Paw Warszawa

Moi znajomi coraz częściej mówią mi, że mają dość standardowego wyboru piw w pubach, chcą czegoś nowego spróbować, pytają się gdzie mogę z nimi iść by mogli wreszcie napić się czegoś oryginalnego. Poszukiwanie nowego piwa nawet jeśli tylko z butelki jest dobrym sygnałem, bo kolejnym będzie szukanie ciekawych propozycji z kranu. Przyznam że zadanie jest dość trudne, bo jest kilka fajnych miejsc w Warszawie, ale niestety jak na miasto, w którym mieszka 2 miliony ludzi, to za mało. A przecież już w XVIII wieku istniało w Warszawie 126 browarów.  Kiedyś to było piwne miasto. Pamiątki po tym można znaleźć w Muzeum Woli – kącik o browarze Haberbuscha i Schiele. Jaka jest obecnie ilość nawet nie ma sensu porównywać.

Warszawencja jest fest, browary tu to nie fuszerka, a z biglem robione. Takie jest moje marzenie, które obecnie chyba nie jest w pełni prawdziwe.

Dlatego też sprawdzam gdzie warto iść na piwo w Warszawie. Pubów w Syrenim Grodzie jest ogromna ilość, ale większość z nich oferuje to samo piwo, nawet jeśli klimat wielu z nich zachęca do wejścia to dziś szukamy czegoś innego, miejsc wartych odwiedzenia ze względu na bogactwo serwowanych piw. Ciężko jest to opisać, bo szczególnie w Warszawie jest duża rotacja miejsc, i lokali takich jak 17:15 czy Wlazł Kotek już dziś nie ma.

Zapewne pierwszym piwnym skojarzeniem będzie niegdyś wyśmienite Królewskie, mające długą tradycję związaną z miastem i ciągle ją podkreślające, ale niestety już nie produkowane w Warszawie, tylko w Warce, co niestety też odbiło się na smaku tego nadal ulubionego piwa Warszawy, a znajdujące się kiedyś przy Grzybowskiej Browary Warszawskie przeszły już do historii.

Browary Restauracyjne

Browar de Brazil. Kelnerki w iście sportowych strojach, własnej roboty piwa, do wyboru mamy pilsa, pszeniczniaka, miodowe i koźlaka. Robione zgodnie z Prawem Czystości. Znajdziemy ten Browar pod adresem ul. Marszałkowska 80.

Browarmia Królewska. Łatwo trafić, bo znajdzie ją każdy kto choć raz przejdzie się Krakowskim Przedmieściem. I jako znajdujące się w tak reprezentatywnej okolicy wybór własnej roboty piw jest imponujący. Możemy tu napić się ich roboty pszenicznego, pilsa, pale ale, stoutu, koźlaka, blanche, klasztornego i wiśniowego (mam nadzieję, że nic nie pominąłem, ale wybór jest spory).

browkrol

Bierhalle. Nie jest tylko w jednej lokalizacji, w zależności o tego gdzie się znajdujemy można wybrać się do Bierhalle na najdroższej ulicy w Polsce czyli na Nowym Świecie, w Arkadii lub na Wilanowie. Stylizowany na bawarski lokal, słynie z urody i fajnych strojów kelnerek. Jeśli chodzi o piwo mają własnej roboty, dostępne przez cały czas zwykłe jasne i pszeniczniaka oraz dostępne sezonowo takie style jak marcowe czy ale. Kolejny lokal otwiera się na Marszałkowskiej udając się w stronę Placu Konstytucji z Centrum.

bierhallemarsz

Puby

Chmielarnia, Cuda na Kiju, Kapsle i Kufle to trzy nowości z początku lata 2013, już niedługo będą dokładniej opisane po pokonaniu Warszawskiego Szlaku Piwnego. Tak pokonany został szlak piwny.

Zdjęcie0124

Czeska Baszta. Typowo czeska miejscówka, z czeskim klimatem i czeskim piwem z nalewaków z czeskich beczek, ponadto ogromny wybór czeskiego piwa z lodówki. Czego chcieć więcej? Może tylko więcej miejsca i niższych cen. Sąsiedzi dumnie się prezentują pod adresem: Wieżyca A-22 Mostu im. Ks. J. Poniatowskiego. A jak się jeszcze trafi na kranie na Letajici Pivovar Nomad 16 Karel Ceska India Pale Ale to już w ogóle jest super!

czeskab

Spiskowcy Rozkoszy. Spiseg tu wyczuwam, że to miejsce takie małe jest, w porównaniu do liczby osób, które chcą przyjść i napić się dobrego piwa tu podanego, choć nie tylko piwo tu dostaniemy. Grafika na ścianie piękna. Ale SR to najbardziej hipsterski bar z piwem jaki widziałem i przypinkę można wziąć. I radzę zarezerwować stolik jeśli chce się wieczorem przyjść, bo o miejsce trudno. Aktualizacja: otwarty został podziemny poziom i zrobiło się zdecydowanie więcej miejsca, do tego są na stałe dodatkowe krany na tamtym poziomie, teraz spokojnie można przyjść.

spiskowcy

Gorączka Złota. Poszukiwacze złota odnajdą się tu, bo panuje rodzinna atmosfera, witają nas podkładki z całego świata, podobno niektóre są naprawdę sporo warte, szkło nad barem wisi dla stałych klientów. Natrafić można na jakieś premiery piwne, ale wtedy ciężko z miejscem, bo lokal jest dość mały.

Po Drugiej Stronie Lustra. Chyba największy bar dla piwoszy w stolicy, oferujący ciekawy wybór piw zarówno z nalewaka jak i butelkowanych, szczególnie kategoria wynalazki w lodówce jest warta uwagi. Lodówce, która ma wielkość naprawdę dużej szafy, uwierzcie już sam widok sprawia przyjemność. 10 nalewaków i możliwość przelewania piwa z beczek do butelek na wynos, to świetna sprawa i gwarancja, że zawsze znadzie się coś co będzie smakowało, no bo taki multitap robi wrażenie. Ale warto się wybrać z jeszcze jednego powodu, chociaż po to by wesprzeć PDSL w udekorowaniu całego pomieszczenia kapslami. Aktualnie PDSL mieści się w podziemiach Piw Paw na Foksal.

Pod sam koniec lata 2013 tuż w niedalekiej okolicy Kapsli i Kufli otwarty został PiwPaw, mający ponad 50 beczek na stanie i łączący bar ze sklepem, zapowiada się arcyciekawa inicjatywa. Kolejny PiwPaw Beer Heaven mający blisko 100 nalewaków znajduje się na ul. Foksal. Punkt obowiązkowy! I czynne są one 24 godziny na dobę. Kolejny Piw Paw otwarty jest na ul. Mazowieckiej.

wawafo (2)

Sklepy

Jeśli nie macie czasu na pub to koniecznie trzeba odwiedzić jeden ze sklepów specjalizujących się w sprzedaży piwa, szczerze jest ich coraz więcej, a jeśli chodzi o wybór to nie mają się czego wstydzić, jednak w szczególności warto zajrzeć do Piwomaniaka, Świątyni Piwa, Chmielarni, PiwoWara, Piwonii, Piwnego Outletu czy Skrzynki Piwa. I wiele, wiele innych o których w tym momencie zapomniałem, ale też są warte polecenia, liczę na to, że dopiszecie te miejsca i historie w komentarzu.

W ramach bonusu, już nie będą opisane, ale po prostu wymienione miejsca piwne, gdzie można wstąpić i kupić ciekawe produkty.

Piwna Mapa Warszawy (na bieżąco aktualizowana):

Lokale/puby/multitapy:

BrowArmia Królewska – ul. Królewska 1

Bierhalle Arkadia – al. Jana Pawła II 82

Browar/Grill De Brasil – ul. Marszałkowska 76/80

Kufle i Kapsle – ul. Nowogrodzka 25

PiwPaw – ul. Żurawia 32/34 (wejście od Parkingowej)

PiwaPaw-Beer Heaven – ul. Foksal 16

Chmielarnia – ul. Twarda 42

Gorączka Złota – ul. Wilcza 29

Spiskowcy Rozkoszy – ul. Żurawia 47

Małe Piwo – ul. Oleandrów 4

Cafe Bar Bla-Bla – ul. Nowogrodzka 22

Hopsters Multitap – al. Jana Pawła II 45 A lok. 56 wejście od ul. Nowolipki

Kraken Rum Bar – ul. Poznańska 12

Cześć – ul. Grzybowska 2

Czeska Baszta – most Poniatowskiego

Cuda Na Kiju – ul. Nowy Świat 6/12

Same Krafty – ul. Nowomiejska 1

rodzinka

sklepCzeska Piviarnia – ul. Popiełuszki 19/21 lok. 29

Kufle i Kapsle Żoliborz – ul. Popiełuszki 19/21 lok. 1

Pociąg do Piwa – ul. Dereniowa 2A

Beczka – al. Komisji Edukacji Narodowej 24 lok. U-3

Szyszka Chmielu – Metro Natolin

Przystanek Młociny – Żubrowa 17

rudnicPiwna Sprawa – ul. Wólczyńska 3

W Oparach Absurdu – Ząbkowska 6

Sklepy:

102 IBU – PIWA regionalne dla smakosza – ul. Miedziana 1b, Warszawa

Ale Dobre Piwo – ul. Generała Andersa 21A, ul. Olbrachta 18, ul. Merliniego 5, ul. Puławska 132, Warszawa

Alicja Sklep Winno-Cukierniczy – Al. Niepodległości 92/98

A może pifko – ul. Kabacki Dukt 8, Warszawa

Beczka Chmielu – ul. Krępowieckiego 10, Warszawa

Czarodziejka Gorzałka – ul. Kabacki Dukt 4/3, Warszawa

Chmiel i Słód – ul. Poborzańska 39 , Światowida 58, Legionowo, ul. Warszawska 57.

Chmiel i Żyto – ul. Skoroszewska 5c lok. 5u, Warszawa

E.Leclerc – ul. Aspekt 79, Warszawa

Frykas – ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 9, Warszawa

LiLU Alkohole 24h – Ul. Ciszewskiego 24, Warszawa

Ósemka – ul. Wyspowa 8, Warszawa

Paryski – ul. Paryska 8, Warszawa

Piwa Regionalne – ul. Gustawa Marcinka 5 lok. 6, Warszawa

Piwny Kolektyw – ul. Połczyńska 42, Warszawa

Piwny Skład – ul. Lucjana Rudnickiego 16, Warszawa

PIWOmaniak – ul. Al. Jana Pawła II 61, Warszawa

Piwonia – Piwa z duszą – ul. Belgradzka 48 lok. U3, Warszawa

Piwosz – Alkohole świata – ul. Płowiecka 64, Warszawa

PiwoWar – ul. Skarbka z Gór 15u lok. 7, Warszawa

Raj Piwosza – ul. Bora – Komorowskiego 56a lok. U2

Rodzinka BIS – ul. Pejzażowa 2 lok. U2, Warszawa

Skrzynka Piwa – ul. Al. Komisji Edukacji Narodowej 83, Warszawa

Służewiecki Polew z Beczki – ul. Wałbrzyska 11 lok. 26, Warszawa

Stacja Piwa – ul. Al. KEN 53 lok. U6, Warszawa

Stan Umysłu – ul. Żeromskiego 17c, Warszawa

Świątynia Piwa – ul. Skoroszewska 26 lok. U1, Warszawa

Ponadto w jednym z wieżowców na Emilii Plater, na 18 piętrze znajduje się firmowy bar KP, który to jest trzecim najwyżej położonym barem w Polsce (stan na 2012), ale wejście do niego nie jest ogólnodostępne, choć gdy będzie możliwość wejścia to warto się tam wybrać.

Lista będzie się z pewnością zmieniała i rozwijała, czekam na wasze sugestie co dodać. Wpis dodany by pomóc poszukiwaczom płynnego złota. Najaktualniejsza lista sklepów i lokali jest na Piwnej Mapie Warszawy.

14 myśli na temat “Turystyka Piwna: Warszawa i miejsca, które warto odwiedzić

 1. Trudno się zdecydować, pomocny wpis :)
  Sama zazwyczaj raczej unikam knajp które są nowe i nie znam opinii…
  Dobrym miejscem jest też Bar Bubbles.
  Dobre jedzenie też mają, blisko mojego mieszkania więc często tam bywam :)

 2. W celu aktualizacji/uzupełnienia listy najlepszych warszawskich sklepów piwnych (a także zachowania pełnego obiektywizmu) w tekście artykułu trzeba dodać informację o dwóch sklepach na Ursynowie (Stacja Piwa – Al. KEN 53 lok. U6 oraz Czarodziejka Gorzałka – ul. Kabacki Dukt 4 lok. U3) i jednym sklepie w Centrum (Piwosz – ul. Żelazna 31 / róg Twardej).

  1. dzięki, już zaaktualizowane
   A koło Stacji otwierany będzie przez jej właściciela też pub Pociąg do Piwa też już dodany

   1. Sketch jest fajny, przestronny, ale jeśli chodzi o stosunek cena/jakość jest wiele fajniejszych miejsc, stąd go nie ma.

 3. Chyba wiem o których mówisz ;) Celowo nie chciałem oceniać, może z czasem dodam coś więcej o jakości, wpis będzie cały czas rozwijany.

 4. Mi jednak brakuje trochę opinii na temat jakości piw (w przypadku browarów restauracyjnych), bo znane są opinie na temat jakości co poniektórych… :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s